17°C bezchmurnie

Zielony Ring Torunia. To może być rewolucja dla pieszych, rowerzystów i biegaczy

Inwestycje, Zielony Torunia może rewolucja pieszych rowerzystów biegaczy - zdjęcie, fotografia

Czy w naszym mieście może powstać 11 kilometrowy bezpieczny korytarz dla pieszych, rowerzystów i biegaczy? Taki pomysł ma toruński komitet wyborczy „MyToruń”.

Zielony Ring Torunia, bo tak nazywałby się ten 11 kilometrowy korytarz, to pomysł komitetu „MyToruń”. Inwestycja wykorzystałaby niezagospodarowane tereny pokolejowe i tereny, które wcześniej były zarezerwowane pod drogi dla samochodów. Ring stałby się unikatowym i zielonym korytarzem w środku miasta.

- W okolicach ul. św. Józefa znajduje się wiele szkół. To miejsce, które jest słabo skomunikowane. Chcemy, żeby ludzie przyjeżdżali tu swoimi rowerami. Gdybyśmy zrobili Ring Torunia, to z osiedla Wrzosy przyjechalibyśmy tutaj w kilka minut - nie wchodząc w konflikt z samochodami i bez oczekiwania na światłach - tłumaczy Maciej Karczewski z "MyToruń".

Zielony Ring byłby bezpiecznym korytarzem dla rowerzystów, rolkarzy, deskorolkarzy czy po prostu mieszkańców, którzy wybraliby się na spacer. Na pewno przyczyniłby się także do stworzenia nowych firm, a co za tym idzie miejsc pracy dla torunian oraz wpłynąłby na wizerunek miasta. 

Jednak to nie jedyne pomysły komitetu „MyToruń”. Społecznicy chcieliby także po równo współfinansować sport masowy i zawodowy. - To dla nas uczciwe postawienie sprawy. Mamy pieniądze na sport zawodowy? To dobrze, ale powinniśmy zadbać także o inicjatywy oddolne - twierdzi Karczewski.

„MyToruń” chce wprowadzić modę na sport. Zdaniem komitetu inwestycja w sport jest niezwykle opłacalna, jeżeli bowiem mieszkańcy będą wysportowani i aktywni fizycznie, to miasto będzie wydawać mniej pieniędzy na programy zdrowotne i leczenie.

Oprócz tego społecznicy chcą, żeby we wszystkich toruńskich „podstawówkach” odbywały się lekcje pływania, a przy większych placówkach oświatowych były zainstalowane stacje Toruńskiego Roweru Miejskiego. - Chcemy, żeby dzieciaki uczyły się sportu od małego. Nie chcemy być taksówkarzami naszych pociech. One mogą podjechać z jednych zajęć na drugie za pomocą rowerów - tłumaczy Karczewski.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Zielony Ring Torunia. To może być rewolucja dla pieszych, rowerzystów i biegaczy komentarze opinie

 • jack - niezalogowany 2018-10-09 15:32:25

  wiadomo kto wpadl na taki pomysl :)

 • gość 2018-10-09 16:08:09

  bezsens.....

 • Gość - niezalogowany 2018-10-10 06:08:46

  No to mamy zielony ring, port i gondole w myśl haseł: potrzebne inwestycje rozwojowe bez zadłużania miasta. Czekam na lotnisko

 • Magdalena - niezalogowany 2018-10-10 07:17:11

  Jeśli ten korytarz będzie taki super i do tego bezpieczny, a do tego nie utrudni to życia kierowców to ja jestem za :-)!!!

 • gość 2018-10-10 11:57:07

  Prą do koryta cwaniaczki

 • gość 2018-10-10 14:47:52

  Grupa hamująca rozwój Torunia. Już widzę, jak zimą z 2 dzieci po lodzie śmigam rowerem do przedszkola. Ta pani i jej grupa nie chcą wygodnych dróg w Toruniu za to proponują rower i wąskie uliczki.

Dodajesz jako: Zaloguj się