10°C bezchmurnie

Zbliża się ogólnopolskie wydarzenie muzyczne w regionie. Kto dla nas zagra?

Imprezy, Zbliża ogólnopolskie wydarzenie muzyczne regionie zagra - zdjęcie, fotografia

Już za kilka dni odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych.

Impreza odbędzie się w poniedziałek 13 sierpnia w Osieku nad Wisłą w gminie Obrowo. Kapele wystąpią na tarasie widokowym im. Michała Kokota. Wójt Andrzej Wieczyński oraz Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zabawie. Początek o 13:30.

Dla gości zagra aż 16 zespołów zasługujących na uwagę. Wśród nich znajdzie się między innymi Kapela Ludowa im. “Kamińskich”. Grupa istnieje od 1986 roku, a obecnie liczy trzech członków. Znana jest dziś w całej Ziemi Dobrzyńskiej, dzięki wielu zdobytym nagrodom. Występuje w licznych przeglądach kapel ludowych, uświetnia uroczystości dożynkowe oraz różne imprezy okazjonalne m.in. pikniki czy też festyny.

Swoje umiejętności zaprezentuje także grupa z Lubicza, czyli Kapela “Dolina Drwęcy”. Powstała ona przy Klubie Seniora w Lubiczu siedem lat temu, a jej założycielem jest Zdzisław Zakrzewski. Kapela gra melodie ludowe i biesiadne. Bierze udział w przeglądach kapel weselnych, w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, gra na piknikach, dożynkach, w Domach Pomocy Społecznej, charytatywnie na rzecz budowy kościołów, umila postój w Lubiczu uczestnikom Międzynarodowego Spływu Kajakowego.

Ciekawym projektem jest także Kapela im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza. Tadeusz Kubiak był wybitnym skrzypkiem i założycielem kapeli. Zmarł w marcu tego roku. Kapelę założył w 1994 roku i od samego początku grała ona autentyczną tradycyjną muzykę regionu (skład instrumentalny jest zgodny z tradycją prezentowanego regionu). Repertuar kapeli to dawne, zapomniane utwory regionu łęczyckiego. Sądząc po miejscach zajmowanych na wszelkiego rodzajach przeglądach i festiwalach folklorystycznych należy do ścisłej czołówki krajowej. Kapela im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza w tym roku zajęła jedno z trzech pierwszych miejsc w największym i najważniejszym festiwalu muzyki ludowej w Polsce - w 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

To tylko trzy z 16 kapel prezentujących najwyższy poziom. Przegląd z pewnością będzie wielkim wydarzeniem nie tylko dla fanów muzyki, lecz także dla osób związanych z regionem i ciekawych jego tradycji.

(PC)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Zbliża się ogólnopolskie wydarzenie muzyczne w regionie. Kto dla nas zagra? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się