6°C bezchmurnie

Zarobki prezydenta Torunia pójdą ostro w dół!?

Prezydent Torunia, Zarobki prezydenta Torunia pójdą ostro dół! - zdjęcie, fotografia

Duże cięcia górnych limitów zarobków samorządowców zapowiada Prawo i Sprawiedliwość.

O 20 proc. zostaną zmniejszone zarobki wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków sejmików. Jak informuje RMF FM, cięcie ich uposażeń ma być identyczne, jak w przypadku posłów i senatorów.

Rozporządzenie może wejść w życie już w przyszłym tygodniu, a nowe przepisy dotyczące zarobków samorządowców zaczęłyby obowiązywać jeszcze przed końcem obecnej kadencji. Przypomnijmy, wybory samorządowe odbędą się jesienią tego roku.

Obniżka płac dla samorządowców to efekt zmian zapowiedzianych kilka dni temu przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

- Jest oczekiwanie daleko idącej skromności w życiu publicznym - powiedział podczas konferencji prasowej szef rządzącej partii.

Były premier zapowiedział też obniżkę pensji posłów, także o 20 proc. Zniesione też mają zostać wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa.

Zarobki burmistrzów, wójtów, prezydentów miast są na różnym poziomie, wszystko to decyzja rad miejskich i gminnych. Jednak według oficjalnego mnożnika nie może być to więcej niż nieco ponad 12,5 tys. zł miesięcznie (brutto).

Jak wynika z oświadczenia majątkowego, prezydent Torunia Michał Zaleski w 2016 roku zarobił za pracę w Urzędzie Miasta 196 tys. zł, w tym 37 tys. prezydent otrzymał w nagrodę za 40 lat pracy.

(TUB)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 


michał zaleski, prezydent torunia - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się