19°C bezchmurnie

Zaleski pozwał Lenza. Sąd Okręgowy wydał wyrok w trybie wyborczym

Prezydent Torunia, Zaleski pozwał Lenza Okręgowy wydał wyrok trybie wyborczym - zdjęcie, fotografia

Dziś (11 października) w Sądzie Okręgowym w Toruniu odbyła się pierwsza w tej kampanii rozprawa w trybie wyborczym. Pozew przeciwko Tomaszowi Lenzowi złożył komitet Michała Zaleskiego.

Prezydent Torunia oraz jego sztab wyborczy złożyli pismo do sądu ze względu na słowa kandydata na prezydenta Tomasza Lenza podczas jednej z debat wyborczych. Poseł PO zarzucił Michałowi Zaleskiemu wspieranie finansowe rocznic Radia Maryja.

Dlatego pełnomocnik Zaleskiego wniósł wniosek do sądu o wydanie orzeczenia o zakazie rozpowszechniania uczestnikowi postępowania, czyli Tomaszowi Lenzowi, nieprawdziwych informacji i nakazie sprostowania tej informacji w dzienniku „Nowości” oraz TV Toruń na własny koszt. Ponadto pełnomocnik Zaleskiego wnioskował o wpłacenie 10 000 zł na Hospicjum Nadzieja dla Dzieci. 

Dziś (11 października) w Sądzie Okręgowym w Toruniu pojawili się Tomasz Lenz z adwokatem oraz zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz z adwokatem. Zabrakło natomiast Zaleskiego, ale sąd wyjaśnił, że prezydent nie jest stroną postępowania, dlatego mógłby być na sali tylko wśród publiczności.

Podczas rozprawy Lenz przekonywał, że w czasie debaty nie chciał zasugerować, że prezydent wprost finansuje imprezy ojca Rydzyka. Aczkolwiek mówił, że miasto organizuje darmowy transport na imprezy ojca Rydzyka, przekazuje prezenty dla redemptorysty oraz daje upusty na wynajem Areny Toruń.

- Uważam, że gmina miasta Toruń wspierała ojca Rydzyka w różnych wydarzeniach w ciągu ostatnich lat. Czepianie się określenia "środki finansowe" jest elementem gry politycznej. Sąd możne uznać, że są to przelewy, ale także "czysty pieniądz" - stwierdził na briefingu z dziennikarzami Tomasz Lenz.

Sąd zaproponował ugodę, ale nie zgodził się na to pełnomocnik Zaleskiego, adwokat Lech Lep. Dlatego o wyroku dowiedzieliśmy się dopiero po kilku godzinach. Ostatecznie sędzia zdecydowała, że Tomasz Lenz będzie musiał sprostować swoją wypowiedź, opublikować ją w TV Toruń i na pierwszej stronie dziennika "Nowości" oraz zapłacić pięć tysięcy zł na rzecz Hospicjum Nadzieja dla Dzieci.

Wyrok nie jest prawomocny.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Zaleski pozwał Lenza. Sąd Okręgowy wydał wyrok w trybie wyborczym komentarze opinie

 • błazej - niezalogowany 2018-10-11 15:46:10

  sprawiedliwy wyrok

 • gość 2018-10-11 15:59:58

  rydzyk zaciera rece

 • gość 2018-10-11 19:24:03

  To jaki ten wyrok?

 • Pit - niezalogowany 2018-10-11 20:23:10

  Zaleski trzyma z rydzem, żaden wyrok nic długiemu nie pomoże.

 • Ryszardzik - niezalogowany 2018-10-11 20:57:16

  zalech to pisuar trzyma palce w d rydza i jarka

 • Gość - niezalogowany 2018-10-11 21:44:49

  Jako Poznanianka zazdroszczę Wam Prezydenta. Prezydent Jaśkowiak nie dorasta mu do pięt. Poznań cofa się w rozwoju mimo dużego potencjału a w Toruniu widać ogromne zmiany na lepsze.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-11 22:33:45

  PO nie macie szans!

 • gość 2018-10-12 06:00:26

  Co za ironia losu jak "tzw" duchowny przedstawiciel kościoła dzieli zamiast łączyć

Dodajesz jako: Zaloguj się