Powiat toruński, konferencja „Depresja samookaleczenia dzieci młodzieży” - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 10/10/2019 08:55

W Szkole Podstawowej w Grębocinie odbyła się konferencja “Depresja i samookaleczenia u dzieci i młodzieży”. Spotkanie pod patronatem Starostwa Powiatowego w Toruniu zorganizowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży.

W kontekście współczesnych problemów słowo depresja jest odmieniane niemal przez wszystkie przypadki. Może dopaść każdego i bardzo trudno z nią walczyć. Jednak specjaliści od lat starają się pomagać osobom zmagającym się z tym problemem. Nie omija on również dzieci.

W związku z tym 27 września 2019 roku w Szkole Podstawowej w Grębocinie odbyła się konferencja naukowa na temat depresji i samookaleczeń u dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w niej licznie dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy pracujący w szkołach różnego typu, a także wizytatorzy i przedstawiciele gminy Lubicz. Uczestników powitali Marek Olszewski - starosta powiatu toruńskiego i Maria Mazurkiewcz - wicekurator oświaty,. Czterogodzinne spotkanie poprowadzili specjaliści: Olga Olszewska - lekarz psychiatra oraz Krystian Labuda - psychoterapeuta.

- Depresję stwierdza się u 2% dzieci. Dotyczy ona równie często dziewczynek, jak i chłopców oraz nawet 8% nastolatków. Niektóre źródła podają, że szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne mogą występować u 20% nastolatków - powiedziała Olga Olszewska. Eksperci podkreślali również, że należy odróżnić długotrwałe objawy choroby od chwilowych, czy też kilkudniowych stanów smutku, lęku, rozdrażnienia spowodowanych niekorzystnymi, trudnymi dla nas sytuacjami. Trzeba natomiast reagować, gdy pogorszenie nastroju, przygnębienie, a nawet rozpacz utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie i utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie. Wtedy niezbędne jest skorzystanie z fachowej pomocy specjalistów i lekarzy.

Dyskutowano też o samookaleczeniach wśród młodzieży - przede wszystkim o przyczynach i sposobach reagowania, gdy problem się pojawi. Można go dostrzec analizując zmiany w codziennym zachowaniu młodych ludzi. - Nadmierne pobudzenie, labilność emocjonalna, zaburzenia snu i odżywiania, częste wychodzenie do toalety, zmiana stylu ubierania czy nieadekwatne do pogody ubranie, powinny skłonić osoby opiekujące się dziećmi i młodzieżą do jak najszybszej konsultacji ze specjalistami - podkreślili specjaliści biorący udział w konferencji.

Podczas tego spotkania zapoznano się z najnowszymi badaniami dotyczącymi zapobiegania tym zaburzeniom. Specjaliści oraz osoby zawodowo pracujące z młodymi ludźmi mieli również okazję podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami oraz dobrymi praktykami postępowania w takich przypadkach. Poczęstunek dla uczestników przygotowali uczniowie CKU w Gronowie.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

powiat toruński, depresja, konferencja, marek olszewski, maria mazurkiewicz - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama