13°C bezchmurnie

Wziąłeś pieniądze od rodziców? To uważaj!

Wiadomości, Wziąłeś pieniądze rodziców uważaj! - zdjęcie, fotografia

Okazuje się, że rodzina to nie spółka cywilna. Tak twierdzi Naczelny Sąd Administracyjny, który ostatnio orzekł w tej sprawie.

Każdą darowiznę od rodziców trzeba zgłosić w skarbówcę. Ostatnio jedna z obywatelek kupiła mieszkanie oraz samochód za pieniądze od swoich rodziców. Nie poinformowała o tym i… musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych lub od spadków i darowizn.

Kobieta wyjaśniała, że pieniądze dostała od rodziców, jednak skarbówka stwierdziła, że ma do czynienia z niezgłoszoną pożyczką, do której podatniczka przyznała się dopiero podczas kontroli. Tę decyzję potwierdził także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Taką samą decyzję podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że po raz pierwszy spotkał się z porównywaniem rodziny do spółki cywilnej. Sąd twierdzi, że taka spółka realizuje wspólne cele, a rodzinna posiada inne.

Dlatego uważajcie, jak obdarowujecie swoje dzieci, ponieważ mogą na tym ucierpieć. Przekonała się o tym jedna z podatniczek…

Wyrok NSA z 5 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2109/15.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Wziąłeś pieniądze od rodziców? To uważaj! komentarze opinie

  • gość 2017-09-10 23:40:34

    Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, do której zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ototorun.pl