5°C zamglenie

Wyjątkowa ceremonia żołnierzy US Army z Teksasu w Toruniu [FOTO]

Marszałek Piotr Całbecki gościł w środę (6 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim żołnierzy z amerykańskiego batalionu z Teksasu. Podczas spotkania odbyła się ceremonia ponownego zaciągnięcia się czterech żołnierzy do armii amerykańskiej.

Gośćmi samorządowych władz województwa byli przedstawiciele 1. Batalionu 82. Grupy Artyleryjskiej, która jest częścią 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. Jednostka na co dzień stacjonuje w Fort Hood w Teksasie, ale jej żołnierze pochodzą z różnych części Stanów Zjednoczonych. Pseudonim jednostki to „Dragons” („Smoki”).

- W Kujawsko-Pomorskiem witamy kolejny już batalion amerykański, który przybywa do naszego regionu, by ćwiczyć na toruńskim poligonie. Dzięki obecności Amerykanów czujemy się bardziej bezpieczni. Dziś byliśmy także świadkami wspaniałej ceremonii powtórnego zaciągnięcia się do armii amerykańskiej. Ślubowanie odbyło się na ambonie, którą zbudowaliśmy jako replikę tej sprzed 100 lat - na której odbywały się bardzo ważne wydarzenia, kiedy niepodległość odzyskiwaliśmy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ceremonia ponownego zaciągnięcia się żołnierzy do armii amerykańskiej (Reenlistment Ceremony), to jedna z tradycji kultywowanych w armii amerykańskiej, która polega na uhonorowaniu tych żołnierzy, którzy zdecydują się na przedłużenie swojej służby wojskowej. Dzisiaj przed Urzędem Marszałkowskim ponownie zaciągnęło się do amerykańskiej armii czterech żołnierzy.

- Jest to ważna decyzja, ponieważ świadczy o poświęceniu na rzecz kraju i armii ponad okres służby podstawowej, który wynosi zazwyczaj od 3 do 6 lat - wyjaśnia rzecznik marszałka województwa Beata Krzemińska.

Amerykanie stacjonują w Toruniu w ramach operacji Atlantic Resolve (wzmocnienie obecności sił NATO w Europie). Armia amerykańska, za zgodą polskiej armii i rządu, skierowała batalion 1-82 FA do Torunia, ponieważ tutejszy poligon uznano za najlepszy do szkolenia żołnierzy w regionie. Ogółem w Toruniu będzie stacjonować ponad 370 żołnierzy z jednostki.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Wyjątkowa ceremonia żołnierzy US Army z Teksasu w Toruniu [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się