Wybory do Parlamentu Europejskiego w Toruniu. Koalicja Europejska znokautowała konkurencję

Partie Polityczne, Wybory Parlamentu Europejskiego Toruniu Koalicja Europejska znokautowała konkurencję - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 28/05/2019 10:47

Ponad 50 proc. mieszkańców naszego miasta zagłosowało w niedzielnych wyborach na Koalicję Europejską. Głos na KE oddało dokładnie 52,08 proc. Na PiS postawiło 20 proc. mniej torunian. W Brukseli będzie nas reprezentować Radosław Sikorski oraz Kosma Złotowski.

Wczoraj (27 maja) Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Najlepszy wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 45,38 proc. głosów (6 192 780) i 27 mandatów. Drugie miejsce dla Koalicji Europejskiej PO-PSL-SLD-Zieloni - 38,47 proc. (5 249 935) wyborców - 22 mandaty.

Do Brukseli pojadą także przedstawiciele Wiosny. Ugrupowanie Roberta Biedronia uzyskało 6,06 proc. głosów (826 985) i 3 mandaty. Pod progiem wyborczym znalazły się: Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy - 4,55 proc., Kukiz ′15 – 3,69 proc. oraz Lewica Razem – 1,24 proc.

Zdecydowanie inaczej głosował Toruń. W wyborach do europarlamentu wzięło udział dokładnie 77 760 mieszkańców Torunia. Aż 52,08 proc. torunian postawiło na Koalicję Europejską, PiS wybrało 32,09 proc. Trzecie miejsce dla Wiosny - 7.08 proc., czwarte dla Konfederacji - 4,22, piąte dla Kukiz'15 - 3,1 proc., a szóste dla Lewicy Razem - 1,43 proc.

PKW ogłosiła także, że Toruń oraz województwo kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim będą reprezentować Radosław Sikorski z Koalicji Europejskiej i Kosma Złotowski z PiS. Obaj w niedzielnych (26 maja) wyborach otrzymali ponad 100 tys. głosów.

84 225 głosów zdobył Krzysztof Brejza z Koalicji Europejskiej, 56 490 Tomasz Latos z PiS a 53 157 Janusz Zemke z Europejskiej. Jednakże te wysokie wyniki nie dały im mandatów, ponieważ - ze względu na frekwencję - nasze województwo będzie reprezentować tylko dwóch eurodeputowanych.

(Filip Sobczak)

fot. radeksikorski.pl

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

wyniki wyborów do pe w toruniu, pkw, toruń - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-05-28 12:19:38

    Ja tego nie rozumiem, w tym kraju nawet dupe pokażesz w tv, by stać się popularnym i dostaniesz się na salony. Sikorski który był w rządzie Tuska, za pieniądze podatników zamawiał sobie pizze do swojego apartamentu, by jeszcze jemu także BOR-owcy ją dostarczali, wypowiadał się w obraźliwy sposób o Polsce, że nasz kraj może laske zrobić USA. To wszystko to jest jakieś nieporozumienie, że Polacy dali mu poparcie. W tym kraju dzieją się anty-cuda. We wspomnianych Stanach Zjednoczonych za coś takiego polityk jest skończonym. Brawo dla regionu. Co on tam będzie robić ? NIC !!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-05-28 12:42:16

    Co on tam będzie robić? Tak głosować by Francji, Niemcom żyło się dostatnio, a Polacy płacili frycowe. Platfusy mówili że nie zagłosują za ACTA 2, następnego dnia było już inaczej i pozamiatane. Także brawa dla regionu :)

  • Kujawiak pomorski - niezalogowany 2019-05-28 16:22:51

    Niby miasto uniwersyteckie, a może właśnie przez to, Toruń głosuje na ludzi skompromitowanych, byle rac upust swojej karkołomnej antyPiSowskiej, zapamiętałej, nienawistnej fobii. Co jednak począć, gdy wiadomo, że cały region to wyjątkowo skomuszałe towarzystwo. Ale po 500+ i inne benefity łapę wyciągają pierwsi. Uczone matolstwo.

  • Eror - niezalogowany 2019-05-28 16:55:18

    Nie zioń jadem kujawiaku drogi.Akurat słowa Sikorskiego o zbytniej uległości Polski wobec Usa były niestety prawdziwe i nadal aktualne.Jako jeden z nielicznych kandydatów biegle włada językiem angielskim przez co wstydu nie przyniesie..Nie każdy głosuje tak jak tvp poddpowiada czy też da się przekupić "jarkowym" czy innym 500plus notabene finansowanymi z pieniędzy przede wszystkim tych którzy miłośnikami partii Kaczyńskiego nie są. Radze ochłonąć i spojrzeć na sprawę nieco szerzej, w dużych miastach Pis poległo

  • Gość - niezalogowany 2019-05-28 18:50:28

    1. Jestes za silna ue panstw narodowych? 2. jestes przeciwko acta2 i cenzurze w internecie? 3. Jestes przeciwko komunistom, agentom? 4. Jestes za zmiejszaniem podatkow? 5. Jestes za pomoca socjalna dla Polakow zamiast finansowania mafii vatowskich? 6. Jestes za dekominizacja m.in. nazw ulic? 7. Jestes przeciwko dzikiej migracji? 8. Jestes za budowa centralnego lotniska i przekopem mierzei wislanej? 9. Jestes za zwiekszaniem kar dla pedofilow? 10. Jestes za mozliwoscia wczesniejszej emerytury nawet mniejszej? 11. Jestes za realizacja obietnic wyborczych? 12. Jestes za modelem rodziny mama tata dziecko zamiast np tata tata dziecko? 13. Jestes za wyborem dla rodzicow ws. 6latkow? 14. Jestes przeciwko podwojnej jakosci tych samych towarow w Europie? 15. Jestes za tym aby wszyscy placili podatki, w tym takze zagraniczne hipermarkety? 16. Jesteś za reformą sądów? Mozna by tak wymieniac dalej. Jesli odpowiadasz na TAK to znaczy że popierasz Prawo i Sprawiedliwość. Jesli nie to pewnie popierasz Partię Oszustów.

  • gość 2019-05-28 19:18:12

    KUMPEL NIKODEMA DYZMY Z OKSFORDU.Pan na Chobielinie Kol .W poprzednich wyborach dostał kopa a zadek w BYDGOSZCZU .NAWET NA SOŁTYSA JEGO WŁAŚNI WŁOŚCIANIE GO NIE WYBRALI .W TORUNIU folksdojczyzm przechodzi z pokolenia na pokolenie .TO JEŁOPA WYBRALI

  • Gość - niezalogowany 2019-05-29 01:04:17

    Eror to się popisałeś, faktycznie lepiej nie sprzyjać Sojusznikowi, Stanom, nie zabiegać o obronę kraju, tylko klękać w kierunku Rosji, oni już byli w Polsce przez ponad 40 lat i co zostawili? Powykręcane ludzkie sumienia , komunę i sklepy z musztardą i octem i każdemu kartki na żywność i to jeszcze ograniczoną ilość

  • Platfuso-mers - niezalogowany 2019-05-29 01:47:17

    zdradek sikorski- cały komentarz na tego typa

  • Norbert - niezalogowany 2019-05-31 02:10:59

    "52,08 proc. torunian postawiło na Koalicję Europejską..." No to sporawa cześć Torunia jakoś musi się pomieścić na Skłodowskiej i Mickiewicza. I jakim prawem ten brud polityczny startował z naszego miasta? Co ten zdrajca, złodziej i oszust ma wspólnego z Toruniem?

Dodajesz jako: |