Wybitny chemik prof. Jan Czochralski patronem placu przed Młynem Wiedzy w Toruniu

Wydarzenie, Wybitny chemik Czochralski patronem placu przed Młynem Wiedzy Toruniu - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 1
Arkadiusz Kobyliński 04/11/2019 08:00

Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą "Plac im. prof. Jana Czochralskiego" odbędzie się w najbliższy piątek (8 listopada) o godz. 14:00 przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. 

W piątek (8 listopada) odsłonięcie tablicy przed Młynem Wiedzy! Od tego dnia, już bez żadnych wątpliwości teren znajdujący się przy toruńskim Centrum Nowoczesności będzie nosił miano "Placu im. prof. Jana Czochralskiego". Informować o tym będzie właśnie specjalna tablica, której uroczyste zaprezentowanie zaplanowano na godzinę 14:00.

Decyzja o nadaniu tej nazwy zapadła podczas sesji Rady Miasta Torunia w dniu 25 lipca 2019 roku. Wniosek w tej sprawie złożyła Rada Programowa Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jak można było w nim przeczytać: „Postać profesora Jana Czochralskiego znakomicie wpisuje się w działalność Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy a nadanie nazwy placu na parkingu imienia słynnego uczonego będzie znakomitym podkreśleniem jego wybitnego wkładu dla światowej nauki". Pomysł poparły także inne instytucje dbające o pamięć ludzi zasłużonych dla polskiej nauki. 

 

Prof. Jan Czochralski był polskim chemikiem, metaloznawcą, wynalazcą powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej później „metodą Czochralskiego", podstawy procesu produkcji układów scalonych. Urodził się w Kcyni, wówczas w zaborze pruskim, obecnie w powiecie nakielskim w woj. kujawsko-pomorskim. 

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. facebook.pl/MlynWiedzy

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

jan czochralski, młyn wiedzy, tablica, nazwa, plac, centrum nowoczesności młyn wiedzy - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama