11°C bezchmurnie

Województwo przeznaczy ponad miliard złotych na poprawę jakości powietrza

Kujawsko-Pomorskie, Województwo przeznaczy ponad miliard złotych poprawę jakości powietrza - zdjęcie, fotografia

Województwo przeznaczy ponad miliard złotych na poprawę jakości powietrza w naszym regionie.

Województwo zarezerwowało w RPO, czyl Regionalnym Programie Operacyjnym blisko 1,2 miliarda złotych na inwestycje, które wpłyną na poprawę jakości powietrza w regionie. Pieniądze trafią między innymi na termomodernizację budynków, rozwój energetyki odnawialnej, inwestycje w komunikację zbiorową oraz budowę ścieżek rowerowych.

- W ramach naszego RPO wspieramy inwestycje, które przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych pyłów do atmosfery i pomagają walczyć z trującym smogiem. Do tej pory rozdysponowaliśmy na ten cel ponad 700 milionów złotych, a środki trafiły na realizację ćwierć tysiąca przedsięwzięć. Najwięcej z nich dotyczy termomodernizacji budynków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Termomodernizacja i odnawialne źródła energii

W przeszłości inwestowaliśmy przede wszystkim w kompleksową modernizację budynków publicznych. Wsparcie trafiło i trafia między innymi na termomodernizację szkół, urzędów, instytucji kultury, przychodni, świetlic wiejskich oraz remiz strażackich. Inwestycje dotyczą ocieplenia elewacji, wymiany dachów, okien i drzwi, instalacji energooszczędnego oświetlenia, modernizacji systemów grzewczych oraz instalacji systemów wykorzystujących odnawialne źródeł energii.

Ścieżki rowerowe i ekologiczny transport publiczny

Urzędnicy chcą poprawić też jakość powietrza przez przeznaczenie środków na rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych. Chodzi konkretnie o rozbudowę infrastruktury transportowej, zakup taboru oraz budowę tras dla rowerzystów. Do tej pory zawarto umowy o dofinansowanie około trzydziestu inwestycji za około 200 milionów złotych.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Województwo przeznaczy ponad miliard złotych na poprawę jakości powietrza komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się