Wielka gwiazda Hollywood przyjedzie na Festiwal Camerimage w Toruniu

Ciekawostki, Wielka gwiazda Hollywood przyjedzie Festiwal Camerimage Toruniu - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 5
 • Fotka nr 1 z 5
 • Fotka nr 2 z 5
 • Fotka nr 3 z 5
 • Fotka nr 4 z 5
Filip Sobczak 23/10/2019 13:30

Edward Norton, uznawany za jedną z najjaśniejszych gwiazd w branży filmowej, przyjedzie do naszego miasta. Aktor odbierze nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego na Festiwalu Camerimage.

Festiwal Camerimage po 20 latach wraca do Torunia. Już 27. edycja tego prestiżowego festiwalu rozpocznie się 9 listopada w Centrum Kulturalno-Kongresowym na toruńskich Jordankach. Organizatorzy zdradzają, że do naszego miasta zjadą gwiazdy z całego świata. 

Wśród nich ma się pojawić gwiazda Hollywood Edward Norton. Aktor został laureatem Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego tegorocznego Festiwalu Cammerimage. Decyzja nie może dziwić -  Kieślowski cenił takich aktorów jak Norton - nonkonformistycznych, wielowymiarowych i odważnych. – Kieślowski podejmował współpracę z filmowymi artystami, którzy rozumieli moralną złożoność oraz fabularną niejednoznaczność jego projektów. Szczególnie jednak ukochał aktorów, zarówno jako wrażliwe i zaskakujące jednostki, jak i ludzi obnażających dla niego przed kamerą swe dusze, by przekazać wartości niewyrażalne żadnymi słowami – tłumaczą organizatorzy Cammerimage.

Edward Norton zadebiutował w "Lęku pierwotnym". Zagrał w nim rolę oskarżonego o morderstwo jąkającego się ministranta. Za występ w tej produkcji otrzymał nominację do Oscara. W 1997 roku odrzucił rolę poszukiwanego przez Toma Hanksa żołnierza w filmie "Szeregowiec Ryan" i wybrał rolę skinheada-neonazisty Dereka Vinyarda w „Więźniu nienawiści”. To był dobry wybór, bowiem po tym filmie również otrzymał nominację do Oscara. Aktor znany jest także z działalności charytatywnej. Część pieniędzy z gaży przekazuje Akademii St. Frances, która przyznaje stypendia im. Robin Norton.

W Toruniu - tak jak już wspomnieliśmy - Norton otrzyma Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego i tym samym dołączy do grona poprzednich laureatów, m.in. Gary’ego Oldmana, Charlize Theron, Ralpha Fiennesa, Irene Jacob, Viggo Mortensena, Julii Ormond, Johna Malkovicha, Jessiki Lange i Kennetha Branagha.

Pierwsza edycja Camerimage odbyła się w 1993 r. w Auli UMK w Toruniu. W 2000 r. Festiwal został przeniesiony do Łodzi, zaś od 2010 r. odbywał się w Bydgoszczy. Jednak kilka miesięcy temu ogłoszono, że znowu zagości w naszym mieście. Camerimage rozpocznie się 9 listopada i potrwa przez tydzień.

(Filip Sobczak)

fot. materiały prasowe

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

eward norton, hollywood, toruń, festiwal cammerimage - komentarze opinie

 • Eror - niezalogowany 2019-10-23 15:08:35

  Trzeba przyznać, że na powrót festiwalu do korzeni p.Żydowicz i spółka przygotowali naprawdę niespodziankę sporego kalibru.Aktor rozpoznawalny, nadal z czołówki Hollywood w naszym Toruniu-bardzo fajna sprawa.Już w mediach ogólnopolskich pojawiają się informacje o tym wydarzeniu, a co dopiero to będzie w momencie kiedy się pojawi na festiwalu...Marketingowo strzał w dziesiątkę.

 • Ben - niezalogowany 2019-10-23 15:24:54

  zgadza sie dobra robota p. Żydowicz

 • Gość - niezalogowany 2019-10-23 17:19:31

  Brawo Brawo Brawo Panie Marku oby festiwal został już na zawsze w Toruniu

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama