W Zespole Szkół, CKU w Gronowie pomagają zdobyć kwalifikacje przydatne na rynku pracy [FOTO]

Szkoły i licea, Zespole Szkół Gronowie pomagają zdobyć kwalifikacje przydatne rynku pracy [FOTO] - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 5
  • Fotka nr 1 z 5
  • Fotka nr 2 z 5
  • Fotka nr 3 z 5
  • Fotka nr 4 z 5
Portal ototorun.pl 02/03/2019 07:00

Zespół Szkół, CKU w Gronowie od kilku lat z powodzeniem prowadzi projekty zwiększające kompetencje i kwalifikacje zawodowe uczniów i osób dorosłych. W roku szkolnym 2018/2019 w placówce realizowane są: „EduAkcja w Technikach” oraz „Spełnimy twoje zawodowe marzenia”.

Projekt „EduAkcja w Technikach” realizowany jest przez powiat toruński w partnerstwie z Miastem Bydgoszcz, powiatem bydgoskim, powiatem nakielskim. W naszym powiecie zajęcia odbywają się w Zespole Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

W ramach projektu uczniowie, wykorzystując bogatą ofertę dydaktyczną szkoły, biorą udział w kursach i szkoleniach zawodowych oraz zajęciach przygotowujących do egzaminu zawodowego. Zajęcia odbywają się po lekcjach lub w weekendy. Mimo to przyciągają wielu zainteresowanych. . W procesie rekrutacji brana jest pod uwagę: frekwencja, oceny, zaangażowanie w życie szkoły oraz sytuacja rodzinna. Jednak wszyscy chętni mogą skorzystać z możliwości dodatkowego kształcenia.

- Prowadzimy bardzo specjalistyczne i konkretnie sprofilowane kursy. Uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności, które są przydatne na rynku pracy. Niektóre nie tylko podnoszą kompetencje, ale pozwalają także podnieść kwalifikacje i uzyskać potwierdzający to certyfikat,  dzięki czemu uczniowie zyskują uznanie pracodawcówpodkreśla Anita Murawska–Czapla, wicedyrektor Zespołu Szkół, CKU w Gronowie, odpowiedzialna za realizację obu projektów.

Projekt „EduAkcja w Technikach” rozpoczął się w 2017 roku, zatem teraz trwa jego trzeci etap wdrażania. Wsparcie w nim otrzymują uczniowie kształcący się w trzech rekomendowanych zawodach:

  • technik pojazdów samochodowych - uczniowie na kursach poznają między innymi diagnostykę układów Common Rail, zasady obsługi nowoczesnych silników, skrzyń biegów manualnych i automatycznych np. DSG, układów klimatyzacji, uzyskują również uprawnienia operatora obrabiarek CNC

  • technik logistyk - dla tych uczniów przewidziano kurs obsługi wózków jezdniowych wszystkich typów wraz z bezpieczną wymianą butli gazowych, kończący się egzaminem organizowanym przez Urząd Dozoru Technicznego,

  • technik informatyk - gdzie uwaga jest skupiona na programowaniu urządzeń obsługujących system „inteligentnych domów”,  oraz urządzeń mobilnych, dodatkowo uczniowie „szlifują” swoje umiejętności w zakresie grafiki komputerowej.

Zespół Szkół, CKU w Gronowie posiada atestowaną spawalnię więc wiele osób bierze także udział w kursach dla spawaczy i uzyskuje dodatkowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami. Nie tylko uczniowie korzystają z tego projektu. Wsparcie i szansę rozwoju otrzymują również nauczyciele.

Dzięki „EduAkcji”14 nauczycieli skorzystało ze szkoleń doskonalących, a dwóch ukończyło studia podyplomowe -  „Grafikę komputerową” oraz ”Technikę i mechatronikę pojazdów samochodowych” – podkreśla Anita Murawska-Czapla.

Przydatność kursów w rzeczywistych warunkach pracy potwierdzają odbywające się podczas przerwy wakacyjnej staże zawodowe. Uczniowie mogą wówczas wykorzystać wiedzę i umiejętności w konkretnych sytuacjach zawodowych u współpracujących ze szkołą pracodawców. 150 godzin pracy w miesiącu, stypendium stażowe w wysokości 1500 zł i zagwarantowany zwrot kosztów dojazdu to niewątpliwe dodatkowe zalety udziału w projekcie dofinansowanym ze środków europejskich.

– Dzięki rozsądnemu zarządzaniu finansami udało się umożliwić udział w stażach większej liczbie uczniów, niż pierwotnie zakładał projekt. Cieszy nas również to, że wielu z tych, którzy raz wzięli w nim udział, zgłaszają chęć udziału po raz kolejny. Bardzo żałujemy, że nie ma takiej możliwości. Wykorzystujemy środki unijne, aby nauczyć młodych ludzi potrzebnych im umiejętności, dać dodatkowe uprawnienia już podczas pobytu w szkole. Nie chcemy, żeby byli bezrobotnymi absolwentami. Zależy nam na tym, aby dobrze przygotować naszych uczniów do wejścia na rynek pracy – zwraca  uwagę Anita Murawska-Czapla.

Inny charakter ma drugi z realizowanych w Zespole Szkół, CKU w Gronowie projektów, czyli „Spełnimy Twoje Marzenia Zawodowe”. W tym przypadku chodzi o podniesienie kompetencji i kwalifikacji osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą się dokształcać. W projekcie nie jest też określone, jakie kursy będą w nim podejmowane, zależy to bowiem od wyników spotkań z doradcami zawodowymi.  

– Niektóre kursy odbywają się poza naszą placówką, w wyspecjalizowanych jednostkach szkoleniowych. W ramach realizacji projektu na terenie naszego powiatu współpracujemy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży i tamtejszym Zespołem Szkół im. Unii Europejskiej. Tematyka realizowanych przez nas kursów jest naprawdę różnorodna. Realizowaliśmy zajęcia z carvingu (zdobienie potraw), cukiernictwa, stylizacji paznokci, rachunkowości, kurs barmańsko-kelnerski, szycia i kroju, masażu – podkreśla wicedyrektor Zespołu Szkół, CKU w Gronowie.

W ramach projektu prowadzone są także szkolenia i kursy specjalistyczne: dla spawaczy, operatorów koparko-ładowarki czy prawa jazdy kategorii T, B, C+E i D.

Kryteria udziału w projekcie to: nie mniej niż 18 i nie więcej niż 65 lat, maksymalnie średnie wykształcenie oraz miejsce pracy, nauki lub zamieszkania w powiecie toruńskim. W przypadku ukończenia 50. roku życia lub orzeczonej niepełnosprawności poziom wykształcenia nie ma znaczenia przy kwalifikowaniu uczestników do projektu.

Po wypełnieniu odpowiedniego formularza zgłoszeniowego i złożeniu niezbędnych dokumentów kandydat może oczekiwać na informację o zakwalifikowaniu do programu i miejscu wstępnego spotkania dotyczącego doradztwa edukacyjno-zawodowego. W jego trakcie doradcy zawodowi oceniają możliwości danej osoby i próbują opracować dostosowaną do jej umiejętności indywidualną ścieżkę rozwoju zawodowego. Drugi etap zakłada podjęcie nauki na określonych kursach, które kończą się egzaminem w przypadku zdobywania nowych kwalifikacji.

Do końca 2018 roku doradztwem zawodowym zostało objętych 436 osób, czyli dużo więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Udział w kursach rozpoczęło już 259 osób, a prawie 80 kolejnych czeka w kolejce na udział w doradztwie. Pokazuje to, że jest wiele osób, które chcą zdobyć nowe umiejętności i podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy. Jednocześnie widać jak potrzebne są takie projekty, aby wyrównać szanse dla tych, którzy nie mieli takiej możliwości podczas nauki szkolnej – podkreśla Anita Murawska-Czapla.

Kwota środków unijnych pozyskanych na projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła 10 819 016, 24 zł.

(Arkadiusz Kobyliński)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

zs, cku w gronowie, „eduakcja w technikach” - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama