W Toruniu uczcimy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

Kujawsko-Pomorskie, Toruniu uczcimy rocznicę Powstania Warszawskiego - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 31/07/2019 10:43

Jutro (1 sierpnia) w Toruniu i całym regionie odbywać się będą uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Toruńska ceremonia na placu Rapackiego, połączona ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej, rozpocznie się o godzinie 17. Podczas uroczystości odczytany zostanie fragment wspomnień powstańczych Marii Biedermann-Kowalewskiej, usłyszymy też powstańcze pieśni. Obecnym tradycyjnie zostanie rozdane specjalne wydanie „Gazetki Powstańczej”.

Polska nigdy nie zapomni, ile zawdzięcza swoim bohaterom. Spotkamy się by złożyć hołd tym, którzy dla ratowania ojczyzny gotowi byli poświęcić życie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Obchody rocznicowe odbędą się także w Bydgoszczy. Rozpoczną się one uroczystą mszą świętą w kościele garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju o godzinie 15.30. Następnie pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej, odbędzie się uroczystość z udziałem przedstawicieli władz i środowisk kombatanckich. O 21 na Starym Rynku otwarty pokaz plenerowy filmu fabularnego „Miasto 44”. Wstęp jest wolny.  

Powstańców Warszawy uczci także Włocławek. Uroczystość odbędzie się o godz. 17 przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w parku Łokietka. Zapowiadana jest modlitwa w intencji poległych powstańców.  

W obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczyć będą także mieszkańcy Grudziądza. Przy syrenach alarmowych zapowiadających godzinę „W” wezmą udział w uroczystym złożeniu wieńców pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa przy drodze do Wielkich Lnisk (gmina Grudziądz). Po ceremonii odbędzie się zwiedzanie fortu Wielka Księża Góra.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

W Toruniu uczcimy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego komentarze opinie

  • gość 2019-07-31 11:12:09

    Należę do tej strony, która twierdzi że Powstanie to była pomyłka. O losie kilkuset tysięcy ludzi zadecydowało kilka osób...Kilkaset tysięcy osób zabitych, Warszawa zrównana z ziemią. Owszem tym co walczyli należy się szacunek i pamięć..cóż mieli zrobić jak dostali rozkaz (co to za dowódcy co rozkazują iść ludziom z butelką benzyny na uzbrojonych po zęby hitlerowców). Moim zdaniem należy mówić całą prawdę i przytaczać także komentarze osób, które przeżyły ten koszmar i są wściekłe na tych którzy zmienili ich życie w jeszcze większy koszmar niż mieli dotychczas.

  • Olek - niezalogowany 2019-08-01 11:01:47

    Żeby nie powstanie to by Cię Gościu mogło nie być.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama