W Toruniu powstanie tymczasowy most drogowy?

Inwestycje, Toruniu powstanie tymczasowy drogowy - zdjęcie, fotografia

Tymczasowa przeprawa drogowa na czas remontu mostu im. Józefa Piłsudskiego. To pomysł komitetu „MyToruń”.

Wielkimi krokami zbliża się modernizacja starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Do tej inwestycji miasto przygotowuje się już od kilku lat. Generalny remont ma ruszyć już w 2019 roku i potrwać od 12 do 18 miesięcy. Niedawno dowiedzieliśmy się także, jak będzie wyglądać ruch podczas prac remontowych.

Firma Trasal, czyli projektant mostu, przygotowała trzy warianty organizacji. Ostatecznie urzędnicy, po konsultacjach społecznych z mieszkańcami, zdecydowali, że na moście będzie odbywał się ruch jednokierunkowy wahadłowy tylko dla komunikacji miejskiej i służb ratunkowych.

- Jeśli Rada Miasta wyda odpowiednią zgodę, to wprowadzimy bezpłatną komunikację miejską przez most - tłumaczył Michał Zaleski.

Prezydent Torunia zapowiedział także, że miasto nie planuje budowy tymczasowej przeprawy na czas remontu. Według szacunków magistratu, byłby to koszt około 50 milionów złotych. Zaleski uważa, że lepiej przeznaczyć te pieniądze między innymi na remont osiedlowych ulic.

Budowa tymczasowego mostu kosztowałaby miasto 50 milionów złotych.

Brak wjazdu na „stary most” to ogromne utrudnienie dla wielu mieszkańców naszego miasta. Dla nich będą przygotowane tymczasowe miejsca parkingowe w okolicach mostu, gdzie będzie można zostawić samochód i skorzystać z komunikacji miejskiej. Jednak nie wszystkim taki pomysł się podoba. Jeden z toruńskich komitetów - „My Toruń” - który startuje w wyborach samorządowych i wystawił swoją kandydatkę na prezydenta oraz listy do Rady Miasta już zapowiedział, że będzie chciał rozwiązać ten problem. Pomysłem jest właśnie budowa tymczasowej przeprawy. 

- Zależy nam na tym, żebyśmy żyli w wygodnym mieście. Już niedługo mieszkańcy lewobrzeża spotkają się z ogromnym problemem, czyli remontem mostu. Chcemy, żeby dla nich to również było przyjazne miasto, dlatego zapewniam, że po wyborach samorządowych, jeśli zajdzie taka potrzeba, „My Toruń” doprowadzi do budowy mostu tymczasowego, aby ułatwić transport między prawym i lewym brzegiem Torunia - wyjaśnia Maciej Cichowicz z „MyToruń”. 

Tymczasową przeprawę drogową można wypożyczyć od wojska. Jednak inwestycja musiałaby otrzymać niezbędne zezwolenia i dokumenty. Ich uzyskanie to kolejne kilkanaście miesięcy załatwiania formalności, co spowodowałoby opóźnienie remontu starego mostu. 

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

most drogowy - komentarze opinie

  • miras - niezalogowany 2018-09-13 12:17:26

    panie zalewski, mieszkales kiedys na lewobrzezu?

  • gość 2018-09-13 12:22:10

    obiecanki cacacnki

  • Ari - niezalogowany 2018-09-13 13:33:54

    Jak by most prowadził na JAR to kasa by się znalazła. O moście od wojska mogliście pomyśleć predzej!!! Gdzie ja mieszkam! :(( banda i....

  • gość 2018-09-13 14:06:04

    My Toruń to przecież RADNI Z CZASÓW MIESZKAŃCÓW, dlaczego nie forsowali swoich pomysłów wcześniej, tylko teraz jak zbliżają się wybory to się obudzili. Granda!!!! Tylko żeby zebrać głosy tak mówią. "Po owocach ich poznacie" a radni z my Toruń to jakieś robaczywki.

  • gość 2018-09-13 15:32:22

    MY TORUŃ to nie jest Czas Mieszkańców. W tym KWW jest tez parę osób z CzM, ale MyToruń to połączenie różnych ludzi, organizacji, grup.

  • Gość44 - niezalogowany 2018-09-13 15:46:35

    Ludzie porąbało was: 50 milionów !!!! na coś co będzie stało 1.5 roku. Zawsze mówiłem, że trzeba udrożnić most kolejowy: jedna nitka dla kolei i jedna dla samochodów.

  • gość 2018-09-13 16:47:35

    50 milionów to wyliczenia Zaleskiego. Jakby tam był Rydzyk, a nie zwykli ludzie to nagle by się okazało że to kosztuje 5 mln.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-13 16:49:24

    Ludzie komentujący temat najpierw zapoznajcie się z nim dogłębnie a nie się wypowiadacie.Piekarze, ogrodnicy, etc. wszyscy się znacie na tak skomplikowanych sprawach jak na sporcie i zdrowiu. Banda baranów i pieniaczy.Gwarantuję Wam, że w momencie gdy trafiłoby Wam załatwiać sprawy z wojskiem to po jednym spotkaniu dalibyście sobie spokój.Temat ten był już rozeznany 10lat temu ale podstawowe czynniki odsunęły go od realizacji. Ludzie łączcie fakty a później piszcie przemyślane komentarze.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-13 17:38:51

    Rubinkowo też stanie w korku

  • Karol - niezalogowany 2018-09-13 17:49:59

    Most pontonowy może zbudować wojsko w ramach swoich ćwiczeń. Taki był zbudowany obok remontowanego mostu na starej jedynce między Chełmnem a Świeciem kilka lat temu i było można się przemieszczać na drugą stronę Wisły. Dlaczego tam było można to zrobić a w Toruniu nie można? 50 mln za przeprawę a wojsko posiada wszystko co potrzeba,wystarczy zapłacić za paliwo oraz wyżywienie dla żołnierzy. Trzeba tylko chcieć i umieć załatwić.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-13 18:28:39

    Widać jak daleko wszyscy zaszli w podejmowaniu działań z innymi podmiotami jak np. wojsko, kolej czy inne instytucje będące w dużym stopniu własnością państwa. Tu nic nie odbywa się bezpłatnie. Dodatkowo procedury trwają wieki. Nawet podmioty miejskie rozliczają się między sobą bo każdy ma swój budżet. Niestety skromny. Więc słowa kogoś kto z gestem chce budować tymczasowe przeprawy są lekko przesadzone.

  • bun - niezalogowany 2018-09-13 19:09:58

    Sznur pojazdów z nowego mostu całkowicie zablokuje Plac Daszyńskiego. Przynajmniej zostanie w ten sposób obnażona beznadzieja rozwiązań zastosowanych na trasie wschodniej.

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-09-13 19:48:19

    O mieszkańców lewobrzeża władze miasta nie dbają. Boiska sportowe to realizacja hasła chleba i igrzysk, ale nie troska o mieszkańców, a w perspektywie wyborców, o potencjalnych wyborców. Brak decyzji o przeprawie tymczasowej to przykład impotencji władz.

  • Piter - niezalogowany 2018-09-13 20:50:55

    Przecież taki most już kiedyś w Toruniu był. Budowalo go właśnie wojsko. I też było to powiązane z remontem mostu. Czasu inne i samochodów zdecydowanie mniej. Będzie tak, ze Toruń zostanie sparaliżowany. Nie wyobrażam sobie sytuacji bez mostu tymczasowego.

  • Gość1989 - niezalogowany 2018-09-13 21:21:41

    Ten most to już dawno powinien by zrobiony a je sie obijacie

  • gość 2018-09-13 23:08:58

    https://www.facebook.com/217560832270756/posts/238040620222777/

  • Gość - niezalogowany 2018-09-14 05:35:10

    Przecież już kiedyś był tymczasowy most po tonów w Toruniu obok starego mostu, buł zbudowany w ramach ćwiczeń ale o tym nikt nie pamięta

  • Gość - niezalogowany 2018-09-14 06:36:48

    Prezydent nie ma wyobrazni nie decydując o moście tymczasowym. Z pewnością nie widzi już dzisiaj co dzieje sie na ul. Łódzkiej do wjazdu na nowy most, na Rubinkowie na wjazd na nowy most czy dojazd z Podgórza. Proponuję aby spróbował objechać te trasy, a szczególnie w godzinach szczytu i nie tylko w piątki, gdzie w tym okresie jest katastrofalnie. Mydlenie oczu o remontowniu drog osiedlowych nic nie wniesie, wolałabym aby przystanki komunikacji były bezpieczne i nie straszyły swoim wyglądem, bo nam wrażenie, że wszystko jest cacy wokół magistratu/ czyli własnego nosa/ ,

  • Swoj 67 - niezalogowany 2018-09-14 06:57:32

    Jakie 50 milionów? Jestem pewny, że można wynająć taką przeprawę od Wojsk Inzynieryjnych Białorusi! Zakład, że za 15 baniek (bez faktury) da radę...?

  • Gość - niezalogowany 2018-09-14 08:25:31

    Lepiej pokonczcie ten bałagan z tym co jest teraz a gdzie nie pojadę to zaczęto praca wszędzie obiady kiedy to się skaczy a już remont mostu.

  • gość 2018-09-14 10:06:35

    Panie Prezydencie, zapraszamy do zamieszkania na lewobrzeżu, mam wrażenie, że póki tak się nie stanie, nie zrozumie Pan naszych problemów...może wojsko w ramach swoich ćwiczeń (zamiast siedzieć i nie robić nic i dostawać co roku mega wielkie podwyżki o czym się nie mówi) utworzy taki most tymczasowy? co za problem. nie widzę...gdyby chodziło o JAR czyli najważniejsze osiedle dla naszych władz to rozwiązanie by się znalazło!

  • Gość - niezalogowany 2018-09-14 15:58:20

    Dramatyczne podejście władz do mieszkańców przebywających za mostem. Po Raz kolejny ignorują wszystkie sygnały świadczące o niezadowoleniu z decyzji władz. Natomiast nigdy nie brakuje pieniędzy na inwestycje w pobliżu osiedla JAR. Mam nadzieję że obecny prezydent straci głosy elektoratu, który traktowany jest w chwili obecnej po macoszemu.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-14 17:58:48

    50 milionów, to z czego ma być ten tymczasowy most, czy kogoś tam już całkiem porąbało, troszkę tylko dołożyć i jest nowy most.

  • gość 2018-09-17 21:27:25

    https://www.youtube.com/watch?v=4AvPtg_E7wY Koniec ćwiczeń Anakonda w Chełmnie. Wojsko zbudowało ponad 300-metrowy most ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 21:35 Żołnierze z wielonarodowej dywizji wybudowali przeprawy promowe i tymczasowy most, po którym przejechały opancerzone amerykańskie wozy bojowe. Cała operacja trwała dwie godziny.

Dodajesz jako: |