8°C bezchmurnie

W Toruniu powstanie czwarty most dzięki programowi premiera Morawieckiego?

Inwestycje, Toruniu powstanie czwarty dzięki programowi premiera Morawieckiego - zdjęcie, fotografia

Nowy program premiera Mateusza Morawieckiego zakłada budowę 20 nowych mostów w całej Polsce. Czy w Toruniu powstanie jeden z nich?

Jak się okazuje, szanse nadal są, choć niewielkie. Wszystkie z 20 lokalizacji nowych mostów znajdują się w południowej lub centralnej Polsce. Dla wielu, w tym także dla mieszkańców naszego województwa, jest to kontrowersyjny wybór. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że na odcinku między Toruniem a Bydgoszczą nie ma ani jednej przeprawy przez Wisłę.

Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przy wyborze lokalizacji, w których zrealizowany zostanie program “Mosty plus”, dużą uwagę zwracano na rozwój społeczno-gospodarczy danego regionu. Lista 20 lokalizacji miała powstać dzięki stworzeniu odpowiednich kryteriów, m.in.: brak ciągłości sieci drogowej, wspomniany potencjał społeczno-gospodarczy, czy jakość dojazdów do pracy.

Mimo wszystko MIiR nie wyklucza wsparcia dla projektów także w północnej części Polski, w tym także na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Szansą dla Torunia jest fakt, iż w maju rząd ogłosił, że kolejne mosty powstaną na terenach samorządów, które zwrócą się do niego w tej sprawie.

Na rzecz budowy mostu w Toruniu mocno działa między innymi posłanka Anna Sobecka. Napisała ona pismo do premiera Mateusza Morawieckiego właśnie w tej sprawie. Pisała w nim:

"Uwzględnienie Torunia w programie "Mosty Plus" w znacznym stopniu poprawiłoby płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz pozytywnie wpłynęłoby na komfort jazdy kierowców. Dodatkowo podniosłoby atrakcyjność ekonomiczną regionu kujawsko-pomorskiego i przyczyniłoby się do wzrostu zatrudnienia. Mając również na względzie powołanie siedziby dowództwa WOT w Toruniu, budowa takiego obiektu powinna być koniecznością."

Można się spodziewać, że władze naszego miasta także będą działały w tym kierunku, gdyż jeszcze przed pojawieniem się programu “Mosty plus” zapowiedziały prace nad koncepcją budowy trzeciego mostu drogowego nad Wisłą. Z kolei sejmik województwa kujawsko-pomorskiego zgłosił pomysł budowy czterech nowych mostów, w tym jeden w Toruniu.

(Mateusz Srebniak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


W Toruniu powstanie czwarty most dzięki programowi premiera Morawieckiego? komentarze opinie

  • gość 2018-07-06 16:11:45

    Proponuję nazwę: Most Konstytucji

Dodajesz jako: Zaloguj się