W Toruniu powstaje prawdziwa zielona oaza za 8,5 mln zł [FOTO]

Inwestycje, Toruniu powstaje prawdziwa zielona [FOTO] - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4
Arkadiusz Kobyliński 10/07/2019 15:05

Kolejny etap rozwoju toruńskiego osiedla JAR. Tym razem powstaną tam tereny zieleni, ścieżki dla pieszych i rowerzystów oraz siłownie zewnętrzne. 

Do końca maja 2020 roku na toruńskim osiedlu JAR powstaną zupełnie nowe tereny rekreacyjno-turystyczne. Do dyspozycji mieszkańców będzie prawdziwa zielona oaza. Miejsce zarówno do relaksu, aktywnego spędzania czasu, jak i ćwiczeń sportowych na znanych z siłowni na świeżym powietrzu urządzeniach: równoważni, orbitreku, twisterze, czy wahadle. Nie powinno zabraknąć także stołów do gry w pingponga i “piłkarzyków”.  

Sercem powstającego parku ma być oczyszczony staw, wokół którego będzie zorganizowana cała przestrzeń. Spacerowiczów bez wątpienia ucieszą dwie promenady oraz ścieżki dla pieszych powstające w tym miejscu. Ogółem ma ich być około czterech kilometrów. Wszystkie będą ze sobą połączone i wyposażone w ścieżki tematyczne, co jest dobrym połączeniem zabawy i edukacji. Natomiast do dyspozycji rowerzystów będą dwa kilometry tras. 

Przy stawie zostaną posadzone rośliny wodne - lilie, grzebienie czy lotosy. Obok zamontowane będą pomosty i bezpieczne punkty widokowe. Powstanie zatem doskonałe stanowisko do obserwacji zwierząt, szczególnie ptaków występujących na tym obszarze. 

Miasto zadba również o drzewa w parku - sosny, brzozy. Natomiast wrażenia estetyczne zapewni posadzenie wrzosów i mącznicy. Oczywiście nie zabraknie koszy na śmieci, a także wybiegów dla czworonogów. Natomiast dzięki LED-owym lampom, teren będzie dostępny, także wieczorem.

Prace budowlane mają zakończyć się w maju 2020 r. Realizuje je firma Bud -Tech z Torunia za 8,5 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 4 800 000 zł.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. Sławomir Kowalski/UMT

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

jar, toruń, siłownia, park, rekreacja, ścieżki - komentarze opinie

  • Torunianinn - niezalogowany 2019-07-10 16:15:34

    Wybudować łatwo A dbać o to ciężko tak jak z placami zabaw, jak nie zadzwonisz to nie przyjadą posprzątać czy skosic trawę.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-10 16:20:29

    Właśnie że nie prawda u nas Bud Tech codziennie dba o zieleń itd Nie ma z tym problemu

  • Szuwarów - niezalogowany 2019-07-10 18:03:09

    U nas na Stawkach to dopiero miasto dba koszenie trawy inaczej (chwastów) raz na rok , koszy na śmieci brak , dzielnica marzeń?!!

  • Eror - niezalogowany 2019-07-10 18:57:08

    A będzie tam jakiś monitoring, nadzór?Czy podobnie jak w przypadku zbudowanych siłowni przy orliku na Ugorach, hulaj dusza piekła nie ma-dewastatorzy mają pole do popisu..A gdy zapada zmierzch to ciemno tam, że hej...

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 00:26:03

    A co z podgorzem i rudakiem

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 07:01:35

    Staw przy kaszowniku blisko centrum mmm czeka już wiele lat żeby wyglądać pięknie i co nic a tam młode osiedle będzie mialo wwszystko w mig zrobione


  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 07:02:14

    Staw przy kaszowniku blisko centrum mmm czeka już wiele lat żeby wyglądać pięknie i co nic a tam młode osiedle będzie mialo wwszystko w mig zrobione


  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 07:11:39

    Bajorko na JARze przeżyje :) Czlowiek za dzieciaka spędził tam kupę czasu

  • gość 2019-07-11 07:26:19

    A co z Podgórzem? - tez miał być uporządkowany staw przy ul. Poznańskiej. Wciąż tylko słyszymy i czytamy o Jarze, a my na Podgórzu toniemy w śmieciach i nie tylko . Popadamy z roku na rok w coraz większą ruinę. Byle jaka wizytówka Torunia dla turystów którzy wjeżdżają od strony Szczecina, Poznania itd. NISZCZYMY PODGÓRZ !!!!!! aż przykro !!!!!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 09:30:42

    Wycięto część drzew na Jarze nikt tego nie sprząta. Jest totalny bałagan w lesie....Przed wycinką był dziewiczy i tajemniczy a teraz można się połamać bo gałęzie i resztki drzew leżą gdzie popadnie. Skandal!!!!! W czerwcu zrobiono akcję sadzenia drzew....żenada. Najpierw się sprząta a potem sądzi. W tym kraju wszystko się robi na opak

  • Gość - niezalogowany 2019-07-12 09:08:24

    A MÓGŁBY TAK PARK MIEJSKI NA BYDGOSKIM PRZESZEDŁ REMONT, SZCZEGÓLNIE TEN STAW WOKÓŁ DRZEW WRAZ Z TĄ KAMIENNĄ BUDOWLĄ, PUŚCIĆ WODOSPAD, SCHODY KTÓRYMI SIĘ IDZIE W KIERUNKU MARTÓWKI, PAMIĘTAM GDY BYLEM DZIECIAKIEM, (JAKIEŚ 30 LAT TEMU) PŁYWAŁY PO TYM STAWIE ŁABĘDZIE...TEN PARK MA W SOBIE HISTORIĘ...

  • Gość - niezalogowany 2019-07-23 09:35:51

    Każde wydane pieniądze na zieleń zaprocentują byleby robić to z głową.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-27 22:23:27

    Bajorko na "ruskim terenie"