W Toruniu i Górsku oddamy hołd ks. Jerzemu Popiełuszce

Kujawsko-Pomorskie, Toruniu Górsku oddamy hołd Jerzemu Popiełuszce - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 17/10/2019 08:00

W tym roku obchodzimy 35. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w Toruniu i Górsku odbywać się będą wydarzenia przypominające postać i nauczanie księdza Jerzego.

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Od lat prowadzimy działania upamiętniającego tą niezwykłą postać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W sobotę (19 października) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbędzie się koncert „Dobro nieskończone”, przygotowany przez Tomasza Kamińskiego. Wystąpią Magda Anioł, Robert Ruszczak, Viola Brzezińska, Jacek Dewódzki, Adam Szewczyk. Fragmenty tekstów księdza Jerzego, jego matki oraz wiersz Ernesta Brylla „Czekając na księdza Jerzego” będą czytać aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Paweł Kowalski i Agnieszka Wawrzkiewicz. Po koncercie przy krzyżu w miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się spotkanie modlitewne.

Także w kościele w Górsku w niedzielę (20 października) odbędzie się msza św. w intencji kanonizacji księdza pod przewodnictwem bp Wiesława Śmigla, natomiast w Centrum Edukacji Młodzieży uczniowie Szkoły Podstawowej w Górsku zaprezentują przedstawienie teatralne o życiu i działalności księdza Jerzego. Obchody 25. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zakończy niedzielna msza św. w intencji kanonizacji księdza w toruńskiej katedrze. Po mszy nastąpi przejście do pomnika ks. Jerzego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Przypomnijmy, że zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku (więcej) oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia z życiu kapelana „Solidarności”.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

W Toruniu i Górsku oddamy hołd ks. Jerzemu Popiełuszce komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama