W powiecie toruńskim uczą bezpieczeństwa [FOTO]

Szkoły i licea, powiecie toruńskim uczą bezpieczeństwa [FOTO] - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4
Portal ototorun.pl 26/02/2019 07:37

Władze powiatu toruńskiego dbają o zapewnienie jak najwyższego poziomu edukacji w podlegających mu szkołach. Placówki podejmują się realizacji różnorodnych przedsięwzięć by urozmaicić i wzbogacić ofertę dla młodzieży. Jednym z najciekawszych projektów podjętych w roku szkolnym 2018/2019 jest „Akademia Bezpieczeństwa” realizowana w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży.

- W zeszłym roku realizowaliśmy projekt „Bezpieczeństwo? Wspólna sprawa! Odpowiadam!”. Akademia Bezpieczeństwa” jest formą jego kontynuacji. Poszerzyliśmy nasze poczynania o udział przedstawicieli innych środowisk wpierających szkołę w działaniach edukacyjnych oraz lokalnych instytucji – przede wszystkim przedstawicieli Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Wykroczeń Wydziału Prewencji Komisariatu Komendy Miejskiej w Chełmży – mówi dyrektor ZSP w Chełmży, Katarzyna Komakowska.  

Główną ideą całego przedsięwzięcia jest zbudowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo. Wiedzę w tym zakresie zwiększa szereg inicjatyw podejmowanych w bardzo różnych obszarach. Wszystkie one opierają się na współpracy, gdyż według twórców całego programu konieczne jest podkreślenie efektywności i skuteczności działań podejmowanych wspólnie, zespołowo. Takie nastawienie oddają także słowa Janusza Korczaka, przyjęte jako hasło projektu: „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej”.  

Dzięki temu łatwiejsze jest osiągnięcie kluczowych celów akcji, do których należą m.in. kształtowanie postawy otwartości i zaufania wobec osób czuwających nad bezpieczeństwem, budowanie szacunku do ich zawodu czy kreowanie właściwego wizerunku Policji i zwiększenie zaufania wobec tej instytucji.

Duża uwaga jest przywiązywana także do zagrożeń, jakie mogą wynikać z niewłaściwego wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych. Młodzież uczy się jak dbać o swoje bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Dodatkowo innowacyjne metody kształcenia oparte na pracy w grupach i wykorzystaniu kreatywności uczniów pokazują wagę aktywności i otwartości w codziennym życiu.

- Chcemy, żeby uczniowie dzielili się zdobytymi informacjami. Zakładamy, że pozyskują wiedzę, utrwalają, a następnie sami wykorzystują. Planujemy również, że będą przekazywać ją innym mieszkańcom. Uważamy, że w taki sposób młodzież chętniej weźmie na siebie odpowiedzialność za kształtowanie odpowiednich postaw. Nasi uczniowie sami mogą być przykładem dla innych – podkreśla Katarzyna Komakowska.

Realizacja postawionych przed programem celów jest możliwa dzięki spotkaniom i wykładom traktującym kwestię bezpieczeństwa w bardzo szeroki sposób. W ZSP odbyły się zajęcia z historykami z UMK. Do tego zainteresowani uczniowie regularnie odwiedzają toruńską uczelnię, aby wziąć udział w wykładach dotyczących historii miasta i regionu po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

W ramach projektu w listopadzie 2018 r. odbyła się też wyjątkowa uroczystość „Razem dla Niepodległej” połączona z odsłonięciem, znajdującej się na jednym z głazów na terenie przyszkolnym, odrestaurowanej tablicy pamiątkowej z napisem: „Wielkim Budowniczym Polski: Kazimierzowi, Batoremu, Sobieskiemu, Piłsudskiemu – Harcerstwo w Chełmży; 11.11.1933”.

Młodzież bierze również udział w spotkaniach dotyczących odpowiedniej postawy na drodze, trzeźwości, zapobiegania wypadkom.

 – Wielu z naszych uczniów to młodzi kierowcy, dlatego takie spotkania są potrzebne. Ogromną zaletą wszystkich zajęć jest to, że biorą w nich udział ci, którzy chcą poznać dany temat. W ten sposób pomagamy rozwinąć zainteresowania naszych uczniów – dodaje dyrektor ZSP w Chełmży, Katarzyna Komakowska.

Ważnym wydarzeniem integrującym lokalną społeczność będzie drugi (pierwszy odbył się w zeszłym roku) mecz siatkówki, który odbędzie się 27 marca 2019 roku. Po przeciwnych stronach siatki staną uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji.  Poza sportową rywalizacją przewidziane są konkursy i zabawy. Zgromadzeni na trybunach będą mogli także zaprezentować doping zgodny z zasadami fair play i zachowaniem bezpieczeństwa podczas tego typu wydarzeń. To właśnie jedna z okazji, aby wiedzę zdobytą podczas szkoleń zaprezentować w praktyce.

(PC)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

starostwo powiatowe, powiat toruński, zsp w chełmży, akademia bezpieczeństwa - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama