W nowym szpitalu na Bielanach będzie automatyczna apteka. O co chodzi?

Kujawsko-Pomorskie, nowym szpitalu Bielanach będzie automatyczna apteka chodzi - zdjęcie, fotografia
10/07/2018 12:41

Zautomatyzowana apteka w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu zrewolucjonizuje system ordynowania i podawanie leków pacjentom placówki.

Ten bardzo nowoczesny system apteczny jest szeroko stosowany między innymi w USA i Japonii. Teraz powoli wkracza także do polskich szpitali.

- To dość kosztowne, ale opłacalne rozwiązanie. Eliminuje bowiem możliwość błędu człowieka. Fachowcy uznają też, że może przynieść spore oszczędności - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

Jak to będzie działać? Porcje leków dla poszczególnych chorych w całej lecznicy będą przygotowywane w jednym tylko miejscu – właśnie w centralnej aptece. Miejsce każdej tabletce wyznaczy komputer wspomagany przez zrobotyzowany system wyszukiwania, pakietowania i oznaczania. Oczywiście, najpierw lekarz wprowadzi do systemu zlecenia dotyczące podawania ordynowanych farmaceutyków. Potem prawie wszystko będzie się działo automatycznie.

W ruch pójdą urządzenia deblistrujące, czyli wyjmujące leki z blistrów, oraz pakujące i kontrolne. Bez udziału człowieka przygotowywane będą pojedyncze indywidualne dawki leków dla każdego z hospitalizowanych. Robot zapakuje tabletki, drażetki i kapsułki do torebek, na których znajdą się informacje dotyczące chorego, leku oraz kod kreskowy. To ten sam kod, który znajdzie się także na opasce zakładanej na rękę osoby przyjmowanej do szpitala. (Już dziś takie kody stosują niektóre lecznice.) Po skompletowaniu zestawu leki w plastikowych tubach pomkną pocztą pneumatyczną na dany oddział. Na koniec pielęgniarki rozniosą leki pacjentom, sprawdzając jednocześnie przy pomocy czytnika czy kody kreskowe pacjenta i pakietu się zgadzają.

Komputer automatycznej apteki czuwa także nad tym, by pacjent nie otrzymał łącznie leków, między którymi zachodzą niepożądane interakcje. Gdy taka sytuacja przypadkowo się wydarzy,  natychmiast to zasygnalizuje. Automatyczna apteka to także duża oszczędność czasu. Pielęgniarki będą dzięki niej miały więcej czasu dla pacjentów.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Reklama

W nowym szpitalu na Bielanach będzie automatyczna apteka. O co chodzi? komentarze opinie

Dodajesz jako: |