19°C bezchmurnie

W naszym mieście powstanie centrum kosmiczne za 16 milionów [FOTO]

„Toruń Space Lab” tak będzie nazywać się centrum kosmiczne, które powstanie w pobliżu Młynów Richtera przy ul. Łokietka w Toruniu.

Nowa inwestycja w Toruniu zostanie wybudowana pomiędzy ul. Łokietka a ul. Dworcową. To działka o powierzchni ok. 8 tys. m2. W „Toruń Space Lab” konstruktorzy i projektanci będą opracowywać, wykonywać, testować i uruchamiać swoje koncepcje techniczne.

Budynek będzie mieć dwa piętra. Na dachu zostanie zamontowany teleskop do obserwacji nieba (Astro-Lab). W pobliżu Młynów Richtera znajdzie się także hala (ok. 460 m2) z pomieszczeniami prototypowni i wydzielonym centrum demonstracyjnym oraz całoroczna arena sferyczna (Space Arena) o kształcie kopuły, gdzie będą testowane rozwiązania z branży kosmicznej np. łaziki.

– W Toruniu niezmiennie od lat szukamy dobrych pomysłów na to, jak rozwijać miasto, w tym wspierać przedsiębiorczość, a także aby pozyskiwać na te zadania środki zewnętrzne, w tym środki z Unii Europejskiej. Tak jest z projektem Toruń Space Labs. Zdecydowaliśmy się na udział w konkursie, który przeznacza środki na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Konkurs okazał się efektywny dla naszego projektu – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Magistrat dodaje, że w ramach zagospodarowania terenu w okolicach „Toruń Space Lab” zostaną wykonane ciągi pieszo-jezdne, 60 miejsc parkingowych, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci i miejsca zieleni.

Wartość całego projektu to około 16 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Miasto zapowiada, że toruńskie laboratorium kosmiczne powinno być gotowe w 2020 roku.

(Filip Sobczak)

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pogody w Toruniu? Kliknij TUTAJ


W naszym mieście powstanie centrum kosmiczne za 16 milionów [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się