W Młynie Wiedzy będzie można zobaczyć dźwięk

Wystawy, Młynie Wiedzy będzie można zobaczyć dźwięk - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 01/04/2019 09:07

Autostrada dźwięku to nazwa wystawy, którą od 2 kwietnia można będzie odwiedzić w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Wirtuozi muzyki zapytani, w jaki sposób dźwięki w ich utworach tak doskonale do siebie pasują, odpowiadają czasami, że widzą je i po prostu łączą ze sobą odpowiednie elementy. To, co do tej pory wydawało się zarezerwowane dla nielicznych, dzięki „Autostradzie dźwięku” stanie się dostępne w zasadzie dla wszystkich.

 - Zwiedzający będą mieli okazję, aby poznać falę dźwiękową i fizyczne wielkości, jakie ją charakteryzują, czyli amplitudę, okres, częstotliwość, prędkość dźwięku i długość fali - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

W zobaczeniu tego pomoże specjalne stanowisko ukazujące tzw. krzywe Lissajous oraz specjalne skrzypce do zobrazowania węzłów i strzałek fali.

- Zwiedzający poznają różnego rodzaju drgania membrany głośnika, w zależności od częstotliwości emitowanego dźwięku. Natomiast w „kopule szeptów" będzie można skupić dźwięk i odbić falę, tak aby szept był słyszalny z dużej odległości. Na stanowisku „powietrzny pocisk" zwiedzający zobaczą, czym nie jest fala dźwiękowa - wyjaśnia Katarzyna Przegiętka, kierownik Działu Naukowo-Dydaktycznego Młyna Wiedzy. 

Ci, którzy odwiedzą wystawę, będą mieli również szansę przekonać się, dlaczego echolokacja jest skuteczna, poznać rozpiętość dźwięków, które może usłyszeć człowiek, dowiedzieć, z czego wynika dudnienie oraz zrozumieć zjawisko opóźnienia dźwięku czy też mówiąc innymi słowy, poznać odpowiedź na słynne pytanie – dlaczego w czasie burzy najpierw widzimy grzmot, a później go słyszymy.

- Na naszej najnowszej czasowej ekspozycji będzie można zobaczyć jak wygląda fala dźwiękowa. Dowiedzieć się czym jest fala podłużna i poprzeczna, dlaczego słyszymy, jak rozchodzi się dźwięk w różnych ośrodkach - podkreśla Marcin Centkowski.

Prezentacja wystawy "Autostrada dźwięku" odbędzie się 2 kwietnia 2019 roku (wtorek) o godzinie 9:00. Została ona umieszczona na 6. piętrze Centrum Nowoczesności. Będzie można ją odwiedzić do końca roku.

(PC)

fot. Uniwersytet Śląski

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pogody w Toruniu? Kliknij TUTAJ

młyn wiedzy, centrum nowoczesności młyn wiedzy, autostrada dźwięku - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama