W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odkryjemy tajemnice kosmosu

Wydarzenie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odkryjemy tajemnice kosmosu - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 15/10/2019 08:30

W sobotę (19 października) w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się konferencja Near Space. To wyjątkowe w skali całego kraju wydarzenie poświęcone odkrywaniu tajemnic kosmosu.

Near Space to wielkie święto nauki. Konferencja, która odbędzie się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu w wyjątkowy i niebanalny sposób, przybliży uczestnikom sekrety kosmosu. Stąd szeroko gama przygotowanych warsztatów, wystąpień i zajęć. Celem imprezy jest zwrócenie uwagi na możliwości, które daje odkrywanie tajemnic wszechświata oraz podkreślenie coraz większego wpływu eksploracji kosmosu na nasze życie. 

W związku z tym zaplanowano serię różnorodnych wydarzeń. Już dzień przed rozpoczęciem konferencji, w piątek (18 października) zaplanowano starty trzech misji balonów stratosferycznych, m.in. z eksperymentami przygotowanymi przez uczniów w ramach projektu #miniSAT2019. - Napłynęły do nas 43 zgłoszenia eksperymentów. Głównie z naszego województwa, ale również z Krakowa i Tychów. Minisat to okazja do przeprowadzenia eksperymentu w wyjątkowym laboratorium, jakim jest przestrzeń kosmiczna - mówi Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki. W następnym roku być może poznamy wyniki tych doświadczeń. 

Natomiast w sobotę (19 października) naukowa karuzela rozpędzi się na dobre. Tego dnia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się sesja plenarna i cztery sesje tematyczne: balonowo-rakietowa, eksperymentalna, astronomiczna oraz międzynarodowa. Będą uczestniczyli w nich naukowcy oraz pasjonaci badań stratosferycznych i bliskiej przestrzeni kosmicznej.

W ramach sesji tematycznych zostanie zaprezentowanych 16 wystąpień dotyczących m.in. budowy i testów rakiety suborbitalnej PTR-1, modelarstwa kosmicznego i rakietnictwa wysokiej mocy jako narzędzi badań naukowych, eksperymentów stratosferycznych, astrofotografii, programów edukacyjnych i stażowych Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Natomiast podczas sesji plenerowej poznanym “granice” przestrzeni kosmicznej, zapoznamy się z wizją podboju wszechświata i zrozumiemy tajniki pracy astronautów. Zadbają o to zaproszeni naukowcy: Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK , Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej, czy dr hab. Grzegorz Brona.

Na parterze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w piątek i sobotę (18 i 19 października) będzie odbywał się kosmiczny mini piknik. Stanowiska będą dostępne w godzinach pracy Młyna Wiedzy (piątek: godz. 9:00-15:00, sobota: godz. 11:00-17:00). 

Udział w piątkowych startach misji balonowych oraz kosmicznym mini pikniku jest bezpłatny. Do uczestniczenia w konferencji jest wymagana rejestracja za pośrednictwem strony - http://nearspace.pl/wydarzenia/register-participant/. Konferencja, warsztaty oraz balonowe misje stratosferyczne odbywają się w ramach projektu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - „Near Space: Above and Beyond" - dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. 

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. pixabay

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

młyn wiedzy, centrum nowoczesności, near space, kosmos, eksperymenty, pokazy - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama