Uwaga! Dziś spora akcja policjantów na toruńskich ulicach

Drogi, Uwaga! Dziś spora akcja policjantów toruńskich ulicach - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 14/11/2019 09:30

Dziś (14 listopada) z samego rana wystartowała akcja policjantów „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Kierowcy, spodziewajcie się kontroli w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań.

Akcja ruszyła punktualnie o 6:00 i potrwa do 22:00. Zostanie ona przeprowadzona w Toruniu i całej Polsce. Na ulice w naszym kraju wyjedzie kilka tysięcy policjantów. Mundurowi przyznają, że akcja ma na celu troskę o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. – Tylko w poprzednim roku na polskich drogach zginęło 803 pieszych. Blisko połowa wypadków z udziałem pieszych miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach – informuje podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Mundurowi informują, że podejmują wiele działań profilaktycznych i edukacyjnych, ale przejścia dla pieszych są ciągle miejscami niebezpiecznymi, a przecież w swej istocie gwarantować powinny uczestnikom ruchu bezpieczne przekroczenie jezdni. – Dlatego w ramach realizowanych już po raz trzeci w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się zachowaniom samych pieszych - dodaje Kobryś.

Policjanci oczywiście nie informują, gdzie konkretnie w naszym mieście będą patrolować, ale nadzorem na pewno objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Po zatrzymaniu kierowcy funkcjonariusze będą starać się edukować i przekazać informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

Policja apeluje nie tylko do kierowców. Pamiętajcie, żeby w okolicach przejść dla pieszych zachowywać ostrożność. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki na drogach pozostawiają wiele do życzenia. – Chcemy, aby piesi podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamiętali o obserwacji pojazdów. Liczymy też na to, że kierujący pojazdami widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, zgodnie z przepisem zmniejszą prędkość a zwiększą uwagę – mówi podinsp. Radosław Kobryś.

(AM)

fot. policja

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

policja, akcja policjantów, toruń, kontrole - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama