Uniwersytet Mikołaja Kopernika zapłaci zagranicznym studentom za naukę

Uczelnie wyższe, Uniwersytet Mikołaja Kopernika zapłaci zagranicznym studentom naukę - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6

Uniwersytet Mikołaja Kopernika coraz śmielej stawia na umiędzynarodowienie. Od przyszłego roku akademickiego zagraniczni studenci będą otrzymywać specjalne stypendium.

Umiędzynarodowienie jest dla uczelni wyższych w naszym kraju jednym z najważniejszych wyzwań strategicznych. Niestety, nasze uniwersytety i szkoły wyższe cały czas dzieli ogromna przepaść od innych europejskich ośrodków. Na początku 2018 roku w Polsce studiowało 72 tysiące obcokrajowców ze 166 krajów. Ponad połowę stanowili Ukraińcy, a sześć tysięcy Białorusini. 

- Gdyby sporządzić listę najważniejszych wyzwań albo mówiąc wprost - słabości polskiego szkolnictwa wyższego, polskiej nauki, to na pewno kwestia umiędzynarodowienia byłaby na jednym z czołowych miejsc - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego mówi Jarosław Gowin.

Nic więc dziwnego, że między innymi Uniwersytet Mikołaja Kopernika coraz bardziej otwiera się na zagranicznych studentów. Od przyszłego roku akademickiego na UMK wystartuje specjalny program stypendialny, który ma przyciągnąć zagranicznych studentów oraz pracowników naukowych do rozwoju w naszym mieście.

Umiędzynarodowienie uczelni to niezwykle istotne wyzwanie dla władz UMK.

Wszyscy zagraniczni studenci, którzy zostali przyjęci na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia lub jednolitych magisterskich będą mogli otrzymać dziewięciomiesięczne stypendium (październik-czerwiec) - 1250 zł miesięcznie. Natomiast 1500 złotych miesięcznie otrzymają cudzoziemcy, którzy zostaną przyjęci na studia drugiego stopnia.

- Żeby uzyskać stypendium, należy wykazać się wysoką średnią ocen, nie mniejszą niż 4,5, a także przedstawić dorobek naukowy, artystyczny lub sportowy. Każdego roku Rektor w wyniku konkursu może przyznać stypendium 15 osobom - informuje Ewa Walusiak-Bednarek z UMK.

UMK przyzna pieniądze także doktorantom i doktorom, którzy nie ukończyli 36 lat i wykazują wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne. - Naukowcy, startując w konkursie, będą mogli otrzymać 1000 euro na trzy lub sześć miesięcy w każdym roku akademickim. Przewidziano pięć grantów rocznie, a trafią one do osób, które uzyskają najwięcej punktów w postępowaniu konkursowym - tłumaczy Walusiak-Bednarek.

Toruńska uczelnia proponuje też specjalny grant dla zagranicznych profesorów, którzy są zatrudnieni na innej uczelni, w instytucie badawczym lub Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy mogą otrzymać nawet 20 tysięcy złotych za przeprowadzenie 60 godzin dydaktycznych na stacjonarnych studiach wyższych lub doktoranckich. 

Dodatkowo każdy zagraniczny student będzie mógł uzyskać jednorazowe świadczenie - 500 zł - na zagospodarowanie się w Toruniu. 

(Filip Sobczak)

fot. Andrzej Romański/UMK

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zapłaci zagranicznym studentom za naukę komentarze opinie

  • gość 2018-08-06 14:29:35

    dlaczgo uniwerstyet dyskryminuje polskich studenotw?

  • gość 2018-08-06 15:29:15

    niech się zajmą najpierw swoimi studentami, a potem myslą o obcokrajowcach. Nie mam problemu z tym ze inne narodowości przybywają na naszą uczelnię, ale zwykly student UMK zeby zdobyc jakies swiadczenia pieniężne z uczelni musi na prawde sie nagimnastykować, a obcokrajowiec jeszcze dostanie 500 zł za to ze wgl przyjechał i wybrał naszą uczelnie ? coś tu nie zagrało.

  • Ola - niezalogowany 2018-08-06 17:21:03

    To jest jawna dyskryminacja polskich studentów. To może my powinniśmy wszyscy opuścić UMK i studiować zagranicą aby tam mieć takie same warunki, jak zagraniczni studenci u nas? W czym my jesteśmy gorsi od zagranicznych studentów? Ja i wiele moich kolegów i koleżanek musimy pracować na swoje utrzymanie w Toruniu, bo naszych rodziców nie stać aby nam zbyt wiele dać. A zagraniczni studenci mają to wszystko dostać bo tak? To tak jakby matka nie dawała nic swoim dzieciom - a rozpieszczała dzieci sąsiadów. Nie mam nic przeciwko studiowania razem z osobami zagranicy. Mogę się z nimi zaprzyjaźnić i miło spędzić z nimi czas na uczelni i poza uczelnia. Ale litości, UMK, ja się czuję dyskryminowana z powodu swojego pochodzenia. Nie otrzymuje świadczeń tylko dlatego, że jestem Polką, a inne grupy w tym czasie są faworyzowane tylko z racji swojego pochodzenia.

  • Gość - niezalogowany 2018-08-06 18:24:13

    Drodzy studenci teraz w koniczynce jest promocja na dywany zalozcie na twarz jak kobieta ze zdjecia i macie hajs co za problem

  • gość 2018-08-06 21:48:39

    Śmiech... Nie studiuję, ale pracuję i muszę dokładać do nauki ludziom, którzy przez 5 lat będą bimbać i wyjadą szukać szczęścia gdzie indziej. Przecież to państwo to cyrk do kwadratu. Kiedy to się skończy? Założę się, że zdecydowana większość to Ukraińcy, ten sam problem co na patriotycznej Sorbonie ojca Tadeusza, bo mało kto wie, że Polacy w kuźni kadr "dobrej zmiany" są w mniejszości. I jeszcze te egzaminy dla obcokrajowców... Ledwo taki po polsku mówi (bo wykłady i ćwiczenia rzadko prowadzone są przez native speaker, no i w konsekwencji egzaminy również) to sesję zalicza za chodzenie na rękach. Ktoś bierze w łapę za ustanawianie takiego prawa?

  • leśny dziad - niezalogowany 2018-08-07 09:29:23

    Uczelnia ,a wraz z nią trzymający się układ stawiają się kantem na zmiany i nie mają zamiaru dostosować się do rynku. Produkować studentów byle jak, byle utrzymywać liczby, byle dostawać proporcjonalnie kasę z budżetu. O naszego studenta nie trzeba dbać bo mają go tu na miejscu to i tak przyjdzie, a zagranicznych zachęcimy i statystyki skoczą za czym pójdą pieniążki, a tu widzę kręcenie sukcesu ,że uniwersytet się umiędzynarodowia.

  • gość 2018-08-08 00:12:48

    To jakiś cyrk ja nie studiuje na UMK ale na PWSZ w Chełmie pierwsze dwa lata studiów żyłem za 650zł miesięcznie nie mogłem liczyć nawet na darmową siłownię na uczelni bo trzeba było mieć kartę za prawie 100zł mimo że miałem ubezpieczenie sportowe. Z akademika wylecieliśmy (Polacy) różnymi sposobami praktycznie wszyscy na nasze miejsce przyszli ukraińcy. Akademik dostawał od miasta dotacje na obcokrajowców czyli w 98% ukraińców a raczej upaińców bo część z nich to jawni banderowcy. Teraz budowany jest drugi akademik ciekawe dla kogo... Ukraińcy biorą udział w projektach z uni europejskiej na które ich państwo się nie składa. a teraz jak czytam takie artykuły jak te to mnie krew zalewa. Przecież to nieuki studiują najprostsze kierunki dla karty Polaka!!! Co to ma być PiS im funduje 4 lata odkładania pieniędzy na mieszkanie w Polsce? My tyramy żeby się na studiach utrzymać na cieżkich kierunkach a oni zdają nie znając Polskiego pisemne egzaminy po Polsku??? Oby ludzie odpowiedzialni za ten proceder bo są to zdrajcy za to odpowiedzieli.

  • gość 2018-08-08 11:22:34

    WINCYJ BANDEROWCÓW, WINCYJ ISLAMISTÓW, WINCYJ, WONCYJ, WINCYJ!!!!

  • gość 2018-08-08 23:04:58

    To żadna dyskrymiancja, ale chwyt marketingowy, chodzi o przyciagnięcie większej liczby studentów zagranicznych na uczelnią, którzy przeciez płacą za te studia, w przeciwieńsywie do Polaków, którzy na państwowych uczelniach studiuja za darmo. Poza tym jak zrozumiałam, program stypendialny przewiduje tylko 15 takich stypendiów i to za wybitne osiągnięcia. Polacy otrzymuja także stypendia naukowe i ministra Ci wybitni, a obcokrajowcy ich nie dostają. To gdzie ta dyskryminacja, coś Wam sie ludzie we łbach poprzewracało!!!

  • gość 2018-08-11 11:47:45

    w taki właśnie sposób nakręca sie rasizm i nienawiść, kiedy dyskryminuje się własnych obywateli kosztem ludzi z zagranicy. Bravo robicie to lepiej niż pis i orn

  • gość 2018-09-27 16:06:21

    Dlaczego Polska dyskryminuje Polaków?

Dodajesz jako: |