9°C pochmurno z przejaśnieniami

Umowa podpisana. Takim promem popłyniemy przez Wisłę [WIZUALIZACJE]

Już niedługo ruszy budowa przeprawy promowej pomiędzy Solcem Kujawskim a Czarnowem w gminie Zławieś Wielka.

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na budowę przeprawy promowej na Wiśle. Podpisy złożyli marszałek Piotr Całbecki, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Mirosław Kielnik oraz wykonawcy inwestycji.

Na głównym pokładzie promu będzie mogło się zmieścić 15 samochodów osobowych lub 2 autobusy, 2 busy i 6 samochodów osobowych. Na lewej burcie znajdą się 42 miejsca siedzące dla pasażerów, z kolei na prawej będzie ich 15. Na dziobie i rufie promu zainstalowane będą klapy wjazdowo-zjazdowe, które w ruch będą wprawiane przez siłowniki hydrauliczne. Za zakup i rozruch promu odpowiadać będzie firma Techno Marine z Malborka, która w 11 miesięcy zrealizuje zamówienie warte 5,9 mln złotych.

- Przeprawa promowa pomoże skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80, poprawi dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego. Liczymy też, że wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa. Samorząd województwa realizuje przedsięwzięcie wspólnie z Solcem Kujawskim, który jest partnerem wiodącym, powiatami bydgoskim, toruńskim oraz gminą Zławieś Wielka - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Inwestycja obejmie także remont dróg dojazdowych oraz przyczółków. Tę część wykona konsorcjum firm, na którego czele stoi firma Gotowski. Koszty tych działań wyniosą 12,8 mln złotych. Od strony Solca Kujawskiego wzmocniony zostanie odcinek drogi od ul. Bydgoskiej do przyczółków, a na północnym brzegu od drogi krajowej nr 80 do przyczółków. W planie jest jezdnia o szerokości 6 metrów z poboczem. Od strony Solca Kujawskiego powstanie także chodnik.

Inwestycja zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z kolei utrzymanie przeprawy mają zapewnić przychody z biletów oraz środki z samorządu województwa, powiatów toruńskiego i bydgoskiego oraz gmin Solec Kujawski i Zławieś Wielka.

(Mateusz Srebniak)

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Umowa podpisana. Takim promem popłyniemy przez Wisłę [WIZUALIZACJE] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się