29°C bezchmurnie

Umowa podpisana. Będzie nowa świetlica w gminie Lubicz

Inwestycje, Umowa podpisana Będzie świetlica gminie Lubicz - zdjęcie, fotografia

Wczoraj (12 września) wójt Marek Olszewski podpisał w Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie budowy świetlicy w Młyńcu Drugim.

O tym, że gmina Lubicz ma otrzymać środki na budowę nowej świetlicy, mówiło się od jakiegoś czasu. Wczoraj jednak stało się to faktem. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu. - Prace nad inwestycją rozpoczęliśmy w ubiegłym roku, od jej zaprojektowania – wyjaśnia wójt Marek Olszewski. – Uzyskaliśmy też pozwolenie na budowę. W najbliższych dniach ogłosimy przetarg na budowę obiektu.

Budynek powstanie u zbiegu ulicy Dolina Drwęcy i drogi z Mierzynka. Jego powierzchnia wyniesie 170 metrów kwadratowych, a największym pomieszczeniem będzie sala główna o powierzchni 108 metrów kwadratowych. W razie potrzeby będzie można ją jednak podzielić na dwa oddzielne pomieszczenia.

Ponadto świetlica będzie miała własną kuchnię i pomieszczenie gospodarcze. Co ważne budynek będzie praktycznie samowystarczalny pod względem energetycznym. Stanie się tak dzięki pięćdziesięciu panelom fotowoltaicznym, które zostaną zainstalowane przed nim.

To jednak nie koniec inwestycji gminy Lubicz. Wczoraj bowiem oprócz umowy dotyczącej dofinansowania budowy świetlicy, wójt podpisał także dokumenty, dzięki którym w tzw. aglomeracji lubickiej powstanie kanalizacja. Będzie to wielomilionowa inwestycja wspierana przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach Zintegrowanych Funduszy Terytorialnych (ZIT). Obejmie ona Lubicz Górny, Lubicz Dolny oraz Krobię.

Mimo że umowa została podpisana dopiero wczoraj, to przetarg na realizację tej inwestycji ogłoszony został już w ubiegłym roku. - W przypadku PROW-u, a więc świetlicy w Młyńcu Drugim, nie było takiej możliwości, przetarg można ogłosić dopiero po podpisaniu umowy - tłumaczy Marek Olszewski. - Natomiast w ramach RPO, z którego skorzystamy, budując kanalizację, wykonawcę można wyłaniać zaraz po złożeniu i zweryfikowaniu wniosku.

Gmina Lubicz jak do tej pory ogłosiła już kilka przetargów na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w tzw. aglomeracji lubickiej. Niestety firma wybrana w ostatnim z nich wycofała się przed podpisaniem umowy. Wójt zapewnia jednak, że władze gminy są zdeterminowane, by realizacja tej inwestycji doszła do skutku.

(Mateusz Srebniak)

fot. pixabay.com

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


gmina lubicz, marek olszewski, inwestycje, świetlica, kanalizacja - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się