29°C bezchmurnie

Trwają Wioślarskie Mistrzostwa Świata, w których biorą udział torunianie

Inne dyscypliny, Trwają Wioślarskie Mistrzostwa Świata których biorą udział torunianie - zdjęcie, fotografia

W niedzielę w bułgarskim mieście Płowdiw rozpoczęły się Wioślarskie Mistrzostwa Świata. Dziś odbyły się ważne dla Polaków ćwierćfinały i repasaże.

W imprezie udział bierze ponad 900 wioślarzy z 62 krajów. Reprezentacja Polski po raz pierwszy od wielu lat wystawiła aż 12 osad. Niestety z powodu słabych występów w zawodach poprzedzających WMŚ zdecydowano, że Polski Związek Towarzystw Wioślarskich nie wystawi ósemki. Mimo to mistrzostwa w Bułgarii mogą być dla nas bardzo udane.

- Dawno na żadne mistrzostwa nie wystawiliśmy tak dobrego składu jak tym razem - komentuje dla Oto Toruń Maciej Karczewski, międzynarodowy sędzia wioślarski oraz członek zarządu PZTW. - Widać to już po pierwszych dniach mistrzostw, w których płynęły trzy nasze czwórki i wszystkie z nich są już jedną nogą w finale.

Dziś z kolei odbyły się ćwierćfinały i repasaże. Dwójka podwójna pań (Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak, Martyna Mikołajczak) zajęła w repasażach trzecie miejsce i awansowała do piątkowych półfinałów. Z kolei w swoim ćwierćfinale trzecie miejsce zajęła dwójka podwójna wagi lekkiej panów (Jerzy Kowalski, Miłosz Jankowski), dzięki czemu również wystąpi w półfinałach.

Niestety silny wiatr sprawił, że organizatorzy odwołali kolejne biegi, w tym ćwierćfinały naszej dwójki bez sternika (Piotr Juszczak, Marcin Brzeziński) i urodzonego w Toruniu Natana Węgrzyckiego-Szymczyka. - Natan to chłopak urodzony w Toruniu i budowany od podstaw przez swojego ojca-trenera - mówi Maciej Karczewski. - Wyjechał na studia do Kalifornii, gdzie pływał na ósemkach i był w tej kategorii akademickim mistrzem Stanów Zjednoczonych. To jest ogromny sukces. Bardzo liczę na to, że zakwalifikuje się do finału A, czyli do najlepszej szóstki, bo w jego obecnej formie jest to możliwe.

Dziś na starcie stanęli również nasi parawioślarze. Jolanta Majka zajęła trzecie miejsce w wyścigu pokazowym, a Michał Gadowski – dzięki drugiemu miejscu w repasażach – awansował do finału w kategorii PR2 M1x.

(Mateusz Srebniak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

maciej karczewski, wioślarstwo, mistrzostwa świata - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się