Prezydent Torunia, Troje mieszkańców Torunia wywalczyło bilet Igrzyska Tokio - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 03/09/2019 15:03

Aż troje reprezentantów Torunia wywalczyło już awans na Igrzyska Olimpijskie. Zawodnicy toruńskich klubów, którzy zakwalifikowali się na olimpiadę w Tokio otrzymali dodatkowe wsparcie finansowe od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

O sukcesach sportowców z Torunia informujemy regularnie na “Oto Toruń”. Ostatnie z nich - wywalczenie awansu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku - nie umknęły też władzom naszego miasta. Dziś (3 września) prezydent Michał Zaleski pogratulował sukcesów żeglarce Wikinga Toruń Jolancie Ogar oraz wioślarzom: Katarzynie Zillmann i Mirosławowi Ziętarskiemu z AZS UMK Toruń.

 Olimpiada to czas, na który czekają wszyscy zawodnicy. Uwaga całego świata sportowego, a co za tym idzie, kibiców skupiona jest na tych zawodach i na przygotowaniach do nich – mówił podczas spotkania w Przystani Sportów Wodnych AZS Toruń na konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski. – I w tym okresie zapadają decyzje o kwalifikacji. My mamy to szczęście, że już dziś możemy spotkać się z zawodniczkami i zawodnikiem, którzy już wiedzą, że do Tokio pojadą.

Najważniejsze w świecie sportu zawody już za niecały rok. W związku z tym prezydent Michał Zaleski zwiększył kwotę stypendium sportowego dla olimpijczyków. Do rozpoczęcia Igrzysk co miesiąc na ich konta wpłynie trzy tys. zł brutto. 

Zawodnicy będą mogli skupić się na treningach. Jak sami sportowcy zamierzają przygotować się do Igrzysk? Katarzyna Zillmann, która wywalczyła srebrny medal podczas zakończonych w niedzielę Mistrzostw Świata w Linzu ma już gotowy plan. – Wierzę, że uda mi się zrealizować założenia trenera i fizycznie będę dobrze przygotowana. Myślę, że aby zdobyć medal kluczowe będzie przygotowanie mentalne. Wioślarstwo to taki sport, w którym najważniejsza jest psychika – tłumaczy Katarzyna Zillmann

Natomiast Mirosław Ziętarski zwraca uwagę, że wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej niemal rok przed zawodami daje szansę spokojnego przygotowania się do startu. – Będziemy normalnie trenować - góry, woda, narty, siłownia i ergometry. Planowany jest też wyjazd do Portugalii, a przed samym Tokio, podobnie jak na poprzednie Igrzyska w Rio, wylecimy kilka tygodni wcześniej, aby zaaklimatyzować się do tego miejsca. Moim zdaniem do sukcesu potrzeba przede wszystkim ciężkiej pracy – mówi zawodnik AZS UMK Toruń.

Z kolei pochodząca z Brzeska, ale reprezentująca UKŻ Wiking Toruń żeglarka Jolanta Ogar to mistrzyni Europy i świata. Oba sukcesy wywalczyła jednak broniąc barw reprezentacji Austrii. Doświadczona zawodniczka podkreśla, że klimat panujący w Tokio może być problemem dla sportowców z naszego kontynentu. – Jest tam bardzo gorąco, 30 stopni, a odczuwalna temperatura powyżej 40 stopni, do tego ekstremalna wilgotność, co powoduje, że organizm męczy się bardzo szybko i nam Europejczykom będzie się bardzo trudno przystosować do tych warunków – powiedziała Jolanta Ogar. 

Poza reprezentantami toruńskich klubów kwalifikację do Tokio wywalczyli wioślarze, którzy trenują w innych miastach. To Michał Szpakowski z Zawiszy Bydgoszcz i Mikołaj Burda zawodnik LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 lipca 2020 roku. Jest więc szansa, żeby jeszcze inni zawodnicy pochodzący z naszego miasta wywalczyli sobie przepustkę na te zawody.

(Arkadiusz Kobyliński)

Fot. Adam Zakrzewski/UMT

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

toruń, michał zaleki, igrzyska olimpijskie, tokio, stypendia, katarzyna zillmann - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi rachunkowo-księgowe

Licencjonowane Biuro Rachunkowe Emilia Dryps: - uprawnienia Ministra Finansów, wieloletnie doświadczenie, - KPiR, ryczałt ewidencjonowany, -..


Reklama
 Reklama