Toruńskie CKK Jordanki może zostać Nowym Cudem Polski!

Ciekawostki, Toruńskie Jordanki może zostać Nowym Cudem Polski! - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 21/07/2016 13:25

National Geographic Polska rusza z kolejnym plebiscytem na 7 Nowych Cudów Polski. W tym roku w szranki stanęły 32 obiekty wytypowane przed redakcję, a wśród nich toruńskie Centrum Kulturalno­ Kongresowe Jordanki.

Miesięcznik już po raz siódmy prosi o typowanie obiektów i miejsc, które zasługują na miano nowych cudów Polski. Tym razem redakcja wytypowała po dwa obiekty z każdego województwa, które w jej opinii należą do najciekawszych i najatrakcyjniejszych na tle regionu i kraju. Od chwili ogłoszenia nominowanych pałeczkę przejmują głosujący, którzy mogą typować swoich faworytów na stronie http://7cudow.national-geographic.pl.

 

W województwie kujawsko-pomorskim redakcja National Geographic wyróżniła CKK Jordanki oraz Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie pod Toruniem.

 

Centrum Jordanki jest jedną z największych polskich inwestycji kulturalnych, a za jego projektem stoi hiszpański architekt Fernando Menis. Specyficzna, połamana bryła budynku budzi wiele emocji, ale znawcy zgodnie umieszczają je w gronie polskich pereł architektury. Obiekt został oddany do użytku w grudniu 2015 roku, a w kwietniu obecnego zdobył prestiżowy tytuł Bryły Roku, czyli najlepszego polskiego budynku, zwyciężając w głosowaniu jury. W plebiscycie publiczności toruńską realizację prześcignęło tylko Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. CKK Jordanki łączy w sobie funkcję koncertową, teatralną, filmową, targową i kongresową. W chwilach wolnych od wydarzeń dla chętnych organizowane jest zwiedzanie obiektu.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie ustępuje toruńskiemu obiektowi skalą, ale jest równie interesujące. Działa od 2004 roku we wnętrzach gotyckiego kościoła św. Barbary, pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku. Jego powstanie wiąże się bogatą historią toruńskiego drukarstwa i papiernictwa, związaną między innymi z działalnością dawnej papierni w Pruskiej Łące, która w przeszłości leżała na terytorium miasta.

W zbiorach muzeum znalazły się prasy drukarskie, elementy wyposażenia dawnej zecerni, matryce do druku, pergaminy a także rzadki sprzęt introligatorski. Odwiedzający mogą nie tylko dowiedzieć się, jak przed wiekami powstawały książki, ale również spróbować w tej sztuce swoich sił. Muzeum organizuje dla chętnych warsztaty między innymi czerpania papieru, drukowania czy pisania gęsim piórem.

 

Głosowanie na Nowe Cuda Polski rozpoczęło się 15 lipca i potrwa do 31 sierpnia, a każda osoba może oddać 1 głos w ciągu 24 godzin. Jak na razie w plebiscycie prowadzi łódzkie Planetarium EC1 razem z wrocławskim Hydropolis oraz dworcem tramwajowym Piotrkowska Centrum, również z Łodzi.

Reklama

Toruńskie CKK Jordanki może zostać Nowym Cudem Polski! komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama