Toruń będzie mieć Centrum Medycyny Weterynaryjnej za 65 mln zł

Uczelnie wyższe, Toruń będzie mieć Centrum Medycyny Weterynaryjnej - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4
Filip Sobczak 16/04/2019 11:07

W Toruniu powstanie Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Placówka będzie należeć do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W tym tygodniu władze toruńskiej uczelni ogłosiły, że otrzymały na tę inwestycję 25 milionów złotych dofinansowania od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pomysł uruchomienia weterynarii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pojawił się w czerwcu 2017 roku. Nieco ponad rok później UMK oficjalnie poinformował, że otwiera rekrutację na ten kierunek. W bieżącym roku akademickim weterynaria zadebiutowała na UMK. Jest prowadzona wspólnie z dwiema bydgoskimi uczelniami - Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. Na I rok studiów przyjęto 58 osób spośród ponad 360 kandydatów.

Również w minionym roku Rada Miasta przekazała w darowiźnie Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika trzy miejskie działki o łącznej powierzchni ponad 7 tys. m kw., na których ma powstać baza dydaktyczno-badawczo-kliniczna kierunku. Natomiast w tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu 25 mln złotych dofinansowania do budowy zapowiadanego zaplecza klinicznego i dydaktycznego Centrum Weterynarii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami budynek o powierzchni 5 tys. m kw. powstanie przy Szosie Bydgoskiej. W podziemiach pracownicy naukowi oraz studenci będą mieć do dyspozycji część doświadczalną, na parterze część kliniczną przeznaczona dla dużych zwierząt, na pierwszym piętrze klinikę zwierząt małych, a na drugim piętrze laboratoria diagnostyczne. W budynku znajdą się także sale dydaktyczne. – Znajdzie się tam pozytonowy tomograf emisyjny do badania zwierząt, rezonans magnetyczny, rentgen, kilka ultrasonografów i sporo innej aparatury na najwyższym światowym poziomie - mówi dyrektor Centrum Weterynarii prof. dr hab. Jędrzej Jaśkowski.

Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn potwierdził, że koszt budowy i wyposażenia oszacowano na około 65 milionów złotych. – Aktualnie trwają prace projektowe, a sama budowa Centrum Weterynarii mogłaby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Musimy się spieszyć, bowiem zajęcia kliniczne na weterynarii rozpoczynają się po III roku studiów – podkreśla rektor.

(Filip Sobczak)

fot. Andrzej Romański/UMK

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

centrum medycyny weterynaryjnej w toruniu, weterynaria umk, toruń - komentarze opinie

  • gość 2019-04-16 12:11:24

    Myślą ze Nobla dostana .Za naturalne zapłodnienie feminazistki knurem .TAKIE POMYSŁY TYLKO W GENDER STUDIES .Przejęły wszystko .TAKIE CZASY NA KTÓRE SZKODA KASY .

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama