Tak w Toruniu świętowaliśmy odzyskanie niepodległości [FOTO]

Wiadomości, Toruniu świętowaliśmy odzyskanie niepodległości [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 12/11/2019 09:00

101 lat temu, po ponad stu latach nieobecności na mapie politycznej Europy, Polska odzyskała niepodległość. Narodowe święto obchodziliśmy także w Toruniu.

W Toruniu miały miejsce świąteczny piknik z pokazem sprzętu wojskowego, koncert piosenek z międzywojnia, historyczny spektakl teatralny i degustacja potraw z grilla, a także warsztaty plastyczne dla dzieci "Kwiaty polskie" w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

W samo południe na toruńskim Rynku Nowomiejskim uczestnicy pikniku, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odśpiewali wspólnie hymn narodowy. To nasz udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w tym samym czasie w wielu miejscach w całym kraju, a także za granicą.

W naszym mieście odbyły się także ceremonie składania kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 i pod pomnikiem generała Hallera, msza za ojczyznę w toruńskim kościele św. Katarzyny oraz uroczystości patriotyczne pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Wieczorem marszałek Piotr Całbecki podjął uroczystą kolacją osoby zasłużone dla Niepodległej. To już także regionalna tradycja. Zaproszeni zostali m. in. kombatanci i działacze opozycji niepodległościowej sprzed 1989 roku, osoby odznaczone najwyższym regionalnym odznaczeniem, Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, oraz stuletni i starsi mieszkańcy województwa.

W Kujawsko-Pomorskiem obchody Narodowego Święta Niepodległości łączą się też jak zwykle z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Głównym wydarzeniem kampanii był Festiwal Gęsiny w Przysieku (9 i 10 listopada) z pokazami kulinarnymi w wykonaniu gwiazd, kiermaszem produktów gęsinowych i rękodzieła oraz gęsią karczmą z muzyką na żywo i strefą zabaw dla dzieci. 

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

Tak w Toruniu świętowaliśmy odzyskanie niepodległości [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama