Tak w Toruniu będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Kujawsko-Pomorskie, Toruniu będziemy obchodzić rocznicę odzyskania niepodległości - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 08/11/2019 12:00

101 lat temu, po ponad stu latach nieobecności na mapie politycznej Europy, Polska odzyskała niepodległość. Świętować wolność będziemy także w Toruniu.

Pod zaproszeniami na obchody w Bydgoszczy i Toruniu tradycyjnie już podpisali się wspólnie marszałek Piotr Całbecki i wojewoda kujawsko-pomorski. W obu miastach zaplanowane są uroczyste msze w intencji ojczyzny, przemarsze ulicami i uroczystości patriotyczne z udziałem orkiestr dętych. W Toruniu dodatkowo odbędzie się świąteczny piknik z pokazem sprzętu wojskowego, koncertem piosenek z międzywojnia, historycznym spektaklem teatralnym i degustacją potraw z grilla.

W bogatym programie uroczystych i mniej uroczystych wydarzeń dla mnie szczególnym momentem będzie wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. W tym podniosłym momencie bądźmy tam razem. Niepodległa, do hymnu! Narodowe Święto Niepodległości niech łączy Polaków! – zachęca gospodarz województwa.

To szczególne spotkanie na toruńskim Rynku Nowomiejskim rozpocznie się w samo południe. To nasz udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi w tym samym czasie w wielu miejscach w całym kraju, a także za granicą.

Wieczorem marszałek Piotr Całbecki podejmuje uroczystą kolacją osoby zasłużone dla Niepodległej. To już także regionalna tradycja. Zaproszeni zostali m. in. kombatanci i działacze opozycji niepodległościowej sprzed 1989 roku, osoby odznaczone najwyższym regionalnym odznaczeniem, Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, oraz stuletni i starsi mieszkańcy województwa. 

11 listopada Toruń

11.15 złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1

11.40 złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Hallera

12.00 wspólne odśpiewanie hymnu, Rynek Nowomiejski

12.30 msza w kościele św. Katarzyny

13.30 przemarsz pod pomnik marszałka Piłsudskiego

14.00 uroczystość patriotyczna pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego

11.00-16.00 piknik na Rynku Staromiejskim

Marszałkowska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu mają na jedenastolistopadowe wczesne popołudnie ofertę dla rodzin z dziećmi 6 lat plus – nieodpłatne warsztaty plastyczne „Kwiaty polskie” w swojej siedzibie przy Rynku Nowomiejskim w czasie, gdy na rynku odbywać się będzie piknik patriotyczny. 

W Kujawsko-Pomorskiem obchody Narodowego Święta Niepodległości łączą się też jak zwykle z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Głównym wydarzeniem kampanii będzie Festiwal Gęsiny w Przysieku (9 i 10 listopada) z pokazami kulinarnymi w wykonaniu gwiazd, kiermaszem produktów gęsinowych i rękodzieła oraz gęsią karczmą z muzyką na żywo i strefą zabaw dla dzieci.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Tak w Toruniu będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama