5°C zamglenie

Tak już niedługo będzie wyglądać plac Rapackiego [WIZUALIZACJE]

Miasto ogłosiło wyniki konkursu na zagospodarowanie terenów zielonych zachodniej części starówki. Zwyciężył projekt Edyty i Zenona Marciniaków z Wrocławia.

Do 2020 roku na placu Rapackiego i w okolicach powstanie nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Przeprowadzona zostanie również kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie przebudowywanych torowisk. Dodatkowo miasto postanowiło w tym miejscu zagospodarować tereny zielone.

22 grudnia 2017 ogłoszono konkurs. Wpłynęło pięć prac, z których urzędnicy wybrali projekt Edyty i Zenona Marciniaków z Wrocławia. W tym tygodniu miasto pokazało, jaki pomysł mają architekci.

- Mamy połączenie z historią, ale są też teleskop i elementy planetarne. Jednocześnie jest tu ucieczka od gotyku. Co widać na przykładzie punktu obsługi pasażera, którego architektura nawiązuje do toruńskiego modernizmu, stanowiąc połączenie z teleskopem i znajdującym się w tle budynkiem tzw. harmonijki - twierdzi Piotr Sobociński, prezes toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. 

Oczywiście koncepcja zakłada zachowanie wszystkich atrakcji rekreacyjnych, użytkowych i wypoczynkowych w zachodniej części starówki. 

- Obszar zieleni wzdłuż Alei Św. Jana Pawła II jest kluczowy dla sąsiedztwa rozwiązań drogowych, dobrze więc, że doczekał się także propozycji architektonicznej - mówi prezydent Michał Zaleski.

Zrealizowanie tego projektu będzie kosztować około 2 miliony i 700 tysięcy złotych. Prezydent Zaleski już zapowiedział, że miasto będzie szukać dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Wizualizacje znajdziecie pod tytułem newsa.

(Filip Sobczak, wizualizacje: UMT Toruń)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Tak już niedługo będzie wyglądać plac Rapackiego [WIZUALIZACJE] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się