Powiat toruński, bawiliście dożynkach Obrowie [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 10/09/2019 10:46

Za nami dożynki gminno-powiatowe. Uroczystość połączona z zabawą odbyła się w niedzielę (8 września) w Obrowie.

Po raz pierwszy w historii w organizacji Święta Plonów w Obrowie wziął udział powiat toruński. Dzięki temu również okoliczne gminy mogły pochwalić się przygotowanymi przez mieszkańców wyrobami. Część oficjalną zainaugurował tradycyjny korowód, który – niosąc wieńce, chleby i wypełnione owocami i warzywami kosze – przeszedł spod Urzędu Gminy na boisko SP w Obrowie. Tam odbyła się polowa msza święta.

Po niej wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński powitał zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał Starosta Toruński Marek Olszewski, który wygłosił tradycyjną dożynkową przemowę. Do obecnych zwrócili się także w swych wystąpieniach Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, posłowie na Sejm RP Tomasz Lenz i Antoni Mężydło, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Rasielewski. Licznie przybyli również radni gminni oraz powiatowi.

Dalsza część uroczystości to już integracja mieszkańców, wspólna zabawa i podziwianie przygotowanych na stoiskach atrakcji. Z Chełmży przyjechał Klub Niteczka z pięknym rękodziełem, a pysznościami częstowały panie z KGW z Grzegorza ubrane w barwne stroje. Stoiska Urzędu Gminy w Lubiczu przygotowali mieszkańcy sołectw Rogówko i Młyniec Drugi. Ciasta i pierogi w wykonaniu pań z KGW w Gutowie okazały się tym razem wizytówką gminy Zławieś Wielka. Natomiast przedstawiciele Biblioteki Centrum Kultury w Łubiance przyciągali gości ciekawymi grami i łamigłówkami.

Stanowisko powiatu toruńskiego zdominowała tematyka rowerowa. Jednoślady zostały wykorzystane przy wyścigach po wirtualnej mapie powiatowych dróg rowerowych. Pedałując, można było również przyrządzić koktajl owocowo-warzywny. Natomiast malowaniem dzwoneczków przypominano o bezpieczeństwie. – Chętnych było tylu, że do wszystkich stanowisk ustawiały się kolejki – informuje Starostwo Powiatowe.

Oczywiście nie zabrakło też występów muzycznych. O dobrą zabawę gości dbali: Orkiestra Dęta z Dobrzejewic, Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna, „Kawęczynianki”, Kapela im. Kamińskich i Klub Seniora Sami Swoi z Obrowa. Po nich nastąpił wyczekiwany koncert grupy „Piękni i Młodzi”, która zaprezentowała swoje najbardziej znane hity. Później na scenie zdążyli się jeszcze zaprezentować Sami Swoi z Rypina, Jambo Africa, Arek Kopaczewski i Katiusza.

Święto plonów było także okazją do podsumowania kolejnej edycji powiatowego konkursu „Piękna zagroda”. Nagrody i dyplomy wręczali zwycięzcom minister Ardanowski, starosta Olszewski i Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

dożynki, powiat toruński, piękni i młodzi, gmina obrowo, andrzej wieczyński, michał zaleski, jan krzysztof ardanowski - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama