Stuletnia Helena Szymborska z Torunia otrzymała Medal Unitas Durat

Komunikaty, Stuletnia Helena Szymborska Torunia otrzymała Medal Unitas Durat - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 12/08/2019 08:56

Stuletnia mieszkanka Torunia, Helena Szymborska otrzymała w sobotę (10 sierpnia) z rąk radnej województwa Katarzyny Lubańskiej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wręczenie wyróżnienia dla pani Heleny jest kontynuacją akcji honorowania stuletnich mieszkańców regionu z okazji ubiegłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1919 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Helena Szymborska, córka Genowefy i Józefa Olszewskich, urodziła się 5 sierpnia 1919 roku w Osówce (gmina Czernikowo, powiat toruński), jako jedno z jedenaściorga dzieci. Wychowała się w rodzinnej miejscowości, a w okresie wojennym rodzina Olszewskich została deportowana w pobliskie lasy, gdzie zginęli ojciec pani Heleny i Jasia, jedna z jej siedmiu sióstr.

Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Szymborskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Po wojnie pani Helena z mamą i rodzeństwem wrócili do swojego gospodarstwa w Osówce. Swojego męża Józefa pani Helena poznała w okolicy, a pobrali się 25 grudnia 1946 roku. Mieli troje dzieci: Agnieszkę, Kazimierza i Marka. Państwo Szymborscy prowadzili gospodarstwo rolne.

Pani Helena była doskonalą kucharką, zarabiała gotując na weselach. Słynęła szczególnie z wykwintnych tortów. Pani Helena ma ośmioro wnucząt i troje prawnucząt. Od dziewiętnastu lat mieszka w Toruniu, pod opieką córki.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

helena szymborska - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama