5°C zamglenie

Studenci z Torunia będą dziś protestować przed rektoratem UMK

Uczelnie wyższe, Studenci Torunia będą dziś protestować przed rektoratem - zdjęcie, fotografia

Konstytucja dla Nauki wzbudza kontrowersje w środowiskach akademickich.

Dziś przed rektoratem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się protest przeciwko proponowanej przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina Konstytucji dla Nauki, czyli tzw. Ustawy 2.0. Planowana reforma szkolnictwa wyższego zakłada m.in. nowy model zarządzania uczelniami, zwiększenie finansów na naukę i szkolnictwo wyższe oraz nowe ścieżki kariery akademickiej.

Zmianami zapisanymi w Konstytucji dla Nauki zaniepokojona jest część środowisk naukowych. W ostatnich dniach protesty odbyły się m.in. na Uniwersytecie Warszawskim czy Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczyli w nich studenci, a także doktoranci i pracownicy naukowi. Dziś o godz. 18 protest odbędzie się także w Toruniu, a dokładnie przed rektoratem UMK przy ul. Gagarina. - Popieramy protesty środowisk akademickich i solidaryzujemy się z ich postulatami - informują organizatorzy protestu, którzy domagają się spełnienia jedenastu postulatów. Chcą m.in. demokratyzacji uczelni, zapewnienia godnych warunków socjalnych i autonomii szkół wyższych.

Aktualnie projektem Konstytucji dla Nauki (Ustawą 2.0) zajmuje się Sejm. Przyjęcie projektu wraz z poprawkami zarekomendowała w zeszłym tygodniu sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Od Narodowego Kongresu Nauki, na którym minister nauki oficjalnie przedstawi pełną wersję reformy, projekt przeszedł już trzy tury poprawek.

(TUB)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


toruń, umk, konstytucja dla nauki, protest - komentarze opinie

  • gość 2018-06-11 17:43:35

    Po co demokratyzacja? W srodowisku uczelnianym jest taki sam odsetek idiotow jak w kazdym innym, a jak wiemy idioci to wiekszosc (co doskonale pokazuja wybory wygrane przez pis).

Dodajesz jako: Zaloguj się