Ciekawostki, Śladami Republiki - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 23/09/2016 11:23

W 1981 roku powstał jeden z najważniejszych polskich zespołów – Republika. Grupa ta trwale zapisała się zarówno w historii polskiej muzyki, jak i w historii Torunia. Pomimo śmierci jej lidera Grzegorza Ciechowskiego oraz wynikającego z tego rozwiązania zespołu nadal możemy spotkać się z szerokimi wpływami kapeli. Wielu artystów czerpie inspiracje z twórczości Republiki, a Toruń dba o pamięć grupy poprzez upamiętnienia.

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „ Od Nowa ” każdego grudnia organizuje koncerty specjalne, poświęcone pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Na festiwalu możemy spotkać znanych polskich artystów wykonujących utwory Republiki we własnych aranżacjach.

 

Oprócz tego od 2002 roku przyznawana jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, którą wręcza się zwycięzcy podczas grudniowego koncertu w „Od Nowie”. Otrzymują ją artyści czerpiący inspiracje z różnych dziedzin sztuki za dokonania w minionym sezonie. Laureatami byli m.in.: Piotr Rogucki (2004), Lao Che (2008), Mela Koteluk (2012) czy Tomasz Organek (2014).

 

„Od Nowa” to nie tylko coroczne koncerty. Klub odsłonił także pomnik (w formie obelisku) z tablicą pamiątkową ku czci zespołu. Została ona umieszczona rok po śmierci Ciechowskiego. Pomnik zaprojektował rzeźbiarz Grzegorz Maślewicz.

 

W 2006 roku Republika została uhonorowana „katarzynką” w Piernikowej Alei Gwiazd – alei znajdującej się na Rynku Staromiejskim, którą tworzą duże marmurowe płyty z mosiężnymi tablicami w kształcie toruńskich pierników. Upamiętniani są na niej najsłynniejsi torunianie i osoby związane z miastem.

 

Od 11 do 13 grudnia 2014 roku w Toruniu odbyły się Dni Grzegorza Ciechowskiego. Wówczas można było jeździć czarno-białymi tramwajami, na Rynku Staromiejskim powiewały biało-czarne flagi, a pomnik Mikołaja Kopernika ozdobiono charakterystycznym krawatem, który posiada każdy wierny fan Republiki. Dodatkowo przy Dworze Artusa pojawiła się wystawa „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego”, na Szosie Chełmińskiej zaprezentowano okolicznościowe prace Galerii Rusz, a na rogu Żeglarskiej i Szerokiej została wyświetlona specjalna prezentacja multimedialna.

 

Przez bardzo długi czas fani Grzegorza Ciechowskiego domagali się upamiętnienia artysty poprzez nazwanie ulicy jego imieniem. W 2016 roku toruńscy radni zdecydowali się nazwać tak Plac przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.
 

Źródło grafiki: Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Torun_pomnik_Ciechowskiego.jpg) , autor: Pko, CC-BY-SA 3.0)

 
Reklama

Śladami Republiki komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi rachunkowo-księgowe

Licencjonowane Biuro Rachunkowe Emilia Dryps: - uprawnienia Ministra Finansów, wieloletnie doświadczenie, - KPiR, ryczałt ewidencjonowany, -..


Reklama
 Reklama