9°C bezchmurnie

Rok budowy szpitala na Bielanach w obiektywie [FOTO]

Budowa szpitalnego miasteczka to ogromne i skomplikowane przedsięwzięcie. Na toruńskich Bielanach prace idą zgodnie z harmonogramem. Rozstrzygnięto już pierwszy przetarg na dostawę sprzętu. Dziś (11 kwietnia) mija rok od wmurowania kamienia węgielnego.

Najbardziej zaawansowana jest budowa części administracyjnej kompleksu, gdzie oprócz biur znajdą się także apteka szpitalna, magazyn odpadów medycznych i prosektorium. W pawilonie są już przeszklenia, do stanu zamkniętego brakuje już tylko drzwi. Ten budynek będzie gotowy jeszcze w tym roku. Obecnie trwa montaż płyt gipsowo-kartonowych i wind oraz wylewanie posadzek.

Prace związane z montażem konstrukcji żelbetowych kończą się w nowym budynku głównym. Trochę betonu trzeba będzie jeszcze wylać, gdy ruszy budowa lądowiska dla helikopterów na dachu tego budynku. Na razie trwa wylewanie posadzek, układanie płytek ceramicznych i montaż świetlików dachowych. Na wszystkich kondygnacjach stawiane są ściany działowe. Przy tej robocie ekipy budowlane spędzą najbliższe trzy miesiące.

Rośnie budynek dla oddziału zakaźnego i poradni zakaźnych. Docelową wysokość osiągnie za około dwa tygodnie. Od dłuższego czasu prowadzone są wykopy pod fundamenty pawilonu psychiatrycznego. Ruszyły także prace przy konstrukcjach żelbetowych.

Ekipy Budimeksu, który jest generalnym wykonawcą robót, montują instalacje sanitarne, elektryczne i medyczne w budynku głównym i administracyjnym. Na odbiory inwestorskie czekają dwa budynki techniczne.

Od trzech miesięcy pacjentom, ich rodzinom i pracownikom lecznicy służy wielopoziomowy parking. Wkrótce rozpoczną się przy nim nasadzenia roślin. Na ścianie od strony ulicy Osiedlowej będą pnącza, przede wszystkim bluszcz. W sąsiedztwie budynku pojawią się także nowe drzewa i krzewy - m. in. sosna czarna, jarząb szwedzki, irga i ligustr. Stworzą wielowarstwową zieloną barierę tłumiącą dźwięki dochodzące z parkingu. Tę samą funkcję będzie pełnił postawiony wzdłuż ulicy Osiedlowej mur stworzony z siatek wypełnionych kamieniami, wysokość półtora metra.

Kilka tygodni temu rozstrzygnięto pierwszy przetarg na dostawę wyposażenia dla szpitala. Dotyczył urządzeń do budynku głównego, w którym będą się mieściły szpitalny oddział ratunkowy, pracownia kardiologii inwazyjnej, główny blok operacyjny, a także oddziały łóżkowe. Wśród bardzo wielu zamówionych urządzeń są m. in. stoły operacyjne, angiografy, tomografy, zestawy laparoskopowe, aparat do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, aparat rentgenowski, lampy operacyjne, automatyczne śluzy, wysięgniki, a także kolumny anestezjologiczne i chirurgiczne oraz zestawy aparatury do sali wybudzeń. Na tym etapie kupuemy przede wszystkim sprzęt, który musi zostać wbudowany. Jego zainstalowanie pozwoli przejść do kolejnych etapów inwestycji. Kolejne przetargi będą ogłaszane sukcesywnie. Na wyposażenie placówki przeznaczamy łącznie 200 mln złotych.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Rok budowy szpitala na Bielanach w obiektywie [FOTO] komentarze opinie

  • gość 2018-04-13 18:04:09

    W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ototorun.pl