Rektor UMK odwołał zawieszenie prof. Nalaskowskiego. Naukowiec wraca do pracy na uczelni

Uczelnie wyższe, Rektor odwołał zawieszenie Nalaskowskiego Naukowiec wraca pracy uczelni - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 18/09/2019 17:25

Rektor UMK Andrzej Tretyn rozmawiał dziś (18 września) z prof. Aleksandrem Nalaskowskim, który niedawno został zawieszony za kontrowersyjny felieton w tygodniku "Sieci". Po spotkaniu UMK poinformował, że prof. Nalaskowski wraca do pracy na uczelni.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu prof. Aleksander Nalaskowski został zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków przez władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była to reakcja na felieton autorstwa znanego pedagoga. Dla tygodnika "Sieci" napisał tekst pt. "Wędrowni gwałciciele" dotyczący ideologii LGBT.

Naukowiec w ostrych słowach wypowiedział się o Marszach Równości i ich uczestnikach, nazwał ich "zniewieściałymi gogusiami, wesołkami na utrzymaniu mamusi, facecikami, chcącymi się wiecznie bawić, obleśnymi, grubymi, wytatuowanymi babami, które ostentacyjnie się całują jak na wyuzdanych filmach i osobnikami, którym trudno przypisać jakąś płeć".

– JM Rektor przypomina, że nauczyciele akademiccy zatrudnieni na UMK zobowiązali się okazywać szacunek wobec każdego człowieka i podkreśla, że na Uniwersytecie nie ma przyzwolenia dla kwestionowania praw człowieka przysługujących wszystkim ludziom niezależnie od orientacji seksualnej – poinformował dokładnie tydzień temu Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Pełnomocnik prof. Nalaskowskiego złożył odwołanie od decyzji rektora. Dziś (18 września) Uniwersytet Mikołaja Kopernika poinformował, że prof. Tretyn spotkał się z prof. Nalaskowskim. – Rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników. Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące – tłumaczy UMK.

Panowie doszli do porozumienia. Rektor zdecydował się uwzględnić odwołanie, ale polecił prof. Nalaskowskiemu "większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych". Jednak postępowanie wyjaśniające ws. podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez prof. Nalaskowskiego, które wszczął rzecznik dyscyplinarny ds. nauczycieli akademickich będzie kontynuowane.

(Filip Sobczak)

fot. UMK

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

prof. nalaskowski odwieszony, toruń, umk, tretyn - komentarze opinie

 • gość 2019-09-18 18:07:05

  Zaiste koniec to wolnego kraju. Uginanie się przed faszystą.

 • gość 2019-09-18 18:09:48

  skandal

 • gość 2019-09-18 18:15:26

  Jakim faszystą? xD
  Od kiedy krytyka zboczenia to faszyzm? Profesor Nalaskowski użył mocnych słów, ale powiedział samą prawdę. Bardzo mnie cieszy to, że JM Rektor odwołał zawieszenie pana profesora.

 • Elwira - niezalogowany 2019-09-18 18:52:06

  Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

 • Gość - niezalogowany 2019-09-18 19:35:04

  W taki razie to rektora umk też trzeba zawiesić w prawach umk, broni kolege który ma cięty język zero tolerancji!!!

 • gość 2019-09-18 19:49:18

  I prawidłowo, stop terroryzmowi LGBTFAGS.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-18 19:54:37

  Znasz jakiegos geja, lesbijke itd, ze mowisz ze napisal sama prawde? Widocznie NIE, a jedyne widziales takie osoby tylko w telewizji, ktora klamie i manipuluje takimi debilami jak Ty i pokazuje ich w najgorszy mozliwy sposob.

 • czy naprawde ten swiat tak upa - niezalogowany 2019-09-18 20:06:35

  Nie do wiary, za prawdę zawieszać człowieka. Naprawdę już nie można mieć własnego zdania. Opiniofoby się czepiają. Powinno być więcej takich osób, co pokazują jakie lesby geje trans są, i do czego to dąży.

 • zasmucona - niezalogowany 2019-09-18 22:30:45

  To smutne, że ludzie w tych czasach są tak mało tolerancyjni i wierzą we wszystko, co powie skorumpowany kler... Ci, którzy w tych czasach wierzą 100% w każde słowo wypowiedziane w mediach, powinni się wstydzić własnej głupoty. Co do samej decyzji Rektora... To przykre, że pozwala komuś takiemu w ogóle uczyć. Gdzie tu szacunek do drugiego człowieka?

 • gość 2019-09-19 04:12:47

  @zasmucona
  Szacunek do człowieka jak najbardziej, ale cytując klasyka "nie nazywajmy szamba perfumerią". Wystarczy spojrzeć jak zachowują się przedstawiciele tych społeczności na paradach upośledzonych, jest dokładnie tak jak napisał Nalaskowski. Bardzo dobrze, że wciąż uczą osoby, które nie boją się głoszenia prawdy.

 • Elwira - niezalogowany 2019-09-19 07:25:01

  Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

 • gość 2019-09-19 08:32:25

  Bardzo przykra wiadomość dla homoseksualnych studentów, którzy będą mieć wykłady z prof. Nalaskowskim. Z całego serca im współczuję.

 • gość 2019-09-19 08:41:47

  To jest skandal. Rektor ugina się pod presją Gowina i innych. JM Rektor ma wiele do stracenia- w październiku przecież zapadać będzie rządowa decyzja o tym, które uczelnie staną się uniwersytetami badawczymi - czytaj - które dostaną olbrzymie finansowanie, albo przejdą do drugiej ligi Nie może zadzierać z fundamentalistyczną prawicą trzęsąca tym biednym krajem. Tak ginie wolny kraj - z przyzwoleniem motłochu.

 • gość 2019-09-19 08:44:13

  Jak zawsze poszło o kasę. Pisiory biorą się za granty jakie otrzymał UMK i rektor przekalkulował co mu się bardziej opłaca.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-19 13:25:40

  SKANDAL
  SKANDAL
  SKANDAL

 • Mika - niezalogowany 2019-09-19 14:36:24

  Nie rozumiem tej histerii. Moim zdaniem rektor zbyt pospieszył się z zawieszeniem. Jak tak dalej pójdzie, to nie będzie można wyrazić żadnych swoich poglądów (jakiekolwiek by one nie były). Za każde własne zdanie będzie można być zawieszonym/zwolnionym. Czy tak ma wyglądać wolność wypowiedzi i poglądów? Ludzie mają różne sposoby patrzenia na świat. Arykułują je w rozmaitym stylu. Na tym polega wolność wypowiedzi. Czy się z tymi poglądami zgadzamy, czy nie, ograniczanie ich prezentowania jest zamachem na podstawowe wolności obywatelskie. Wyobraźcie sobie, że ktoś żąda wyrzucenia Was z pracy, bo w zależności od jego poglądów tego, nie spodoba się mu, że napisaliście pod tym tekstem "hańba" albo "bardzo dobrze". Wokół nas jest pełno ludzi, z którymi się nie zgadzamy. Czy to wystarczający powód, żeby ograniczać ich prawa? Jeśli ktoś poczuł się urażony felietonem prof. Nalaskowskiego (albo innego autora, o poglądach skrajnie odmiennych), ma możliwości dochodzenia swoich praw i głoszenia tego w sposób, jaki mu odpowiada.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-19 15:29:41

  Bardzo dobrze ze Pan Profesor wraca. Niech nie mysla ze Lgbt wszystko im wolno. Kto z ni h ma tytul profesora prosze mi powidziec. Niszczyc Polska inteligencie i prowokowac o to im chodzi. Wchodza bezkarnie do kosciola. To im wolno.ni

 • Gośćmi - niezalogowany 2019-09-19 15:31:54

  Nie wiem kim jestes ale Profesor to nie motloch ,przepraszam bardzo.

 • gość 2019-10-03 20:54:52

  Profesor i takie prostackie określenia, niektórym ludziom to nie przystoi, taki ktoś kształci studentów, to nie wyrażażanie swojego zdania, ale obrażanie, Pan pomylił krtytkę z chamstwem.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama