17°C bezchmurnie

Rekordzista Polski odwiedzi Młyn Wiedzy

Kiedy: 2018-09-22 , godzina: 10:00 | Gdzie: Toruń

Wydarzenie, Rekordzista Polski odwiedzi Młyn Wiedzy - zdjęcie, fotografia

Znamy pierwszych prelegentów konferencji “Near Space 3”, która odbędzie się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Spotkanie odbędzie się 22 września i będzie dotyczyło “bliższego” i “dalszego” kosmosu. Będzie to już trzecia edycja konferencji “Near Space”, która jest forum umożliwiającym wymianą wiedzy i doświadczeń. Jest kierowana szczególnie do uczniów i studentów. W Młynie Wiedzy zjawią się zarówno profesjonaliści zajmujący się na co dzień stratosferą, jak i również amatorzy, którzy tę dyscyplinę traktują głównie jako hobby.

W trakcie konferencji wykłady poprowadzą między innymi rekordzista Polski w locie na wysokość balonem na ogrzane powietrze, najbardziej doświadczony na świecie autor projektów związanych z misjami balonów stratosferycznych oraz uczestnik prac w projekcie pierwszego polskiego satelity Ziemi.

Chodzi oczywiście odpowiednio o Dariusza Brzozowskiego, Billa Browna oraz Andrzeja Kotarskiego. Brzozowski zasłynął z tego, że wzniósł się za pomocą balonu na wysokość 11 125 metrów. Dokonał tego razem z drugim pilotem, Włodzimierzem Klóską. Na co dzień lata balonami komercyjnymi, które na pokład zabrać mogą nawet do 24 osób.

Z kolei Biil Brown loty balonów w stratosferze organizuje od ponad 30 lat. Pierwsze z nich odbywały się jeszcze bez odbiorników GPS. Obecnie nie ma na świecie bardziej doświadczonego organizatora lotów balonów stratosferycznych.

Andrzej Kotarski to współzałożyciel, wiceprezes i członek Głównej Komisji Rewizyjnej Mars Society Polska w latach 1999-2012, członek, sekretarz generalny i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronautycznego od 1999 roku. Uczestnik prac w projekcie pierwszego polskiego satelity Ziemi, jako kierownik zespołu zadaniowego ds. wystrzelenia i analizy misji. Współorganizator seansów łączności ARISS z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w latach 2004 i 2009.

Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty z udziałem przedstawicieli członków konsorcjum z państw V4 (Czechy, Słowacja, Węgry), starty misji stratosferycznych (przygotowane przez członków konsorcjum), mini piknik popularnonaukowy przed budynkiem CNMW, a także start misji stratosferycznych w ramach projektu #miniSAT2018, który polegał na przygotowaniu eksperymentów przez osoby indywidualne, grupy zorganizowane i szkolne.

(PC)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


młyn wiedzy, toruń, wystawy, nauka - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się