Quentin Tarantino z wizytą na Camerimage w Toruniu

Wydarzenie, Quentin Tarantino wizytą Camerimage Toruniu - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 15/11/2019 13:12

Pokazy współczesnego kina światowego, spotkania z uznanymi twórcami filmu, warsztaty dotyczące sztuki operatorskiej - w Toruniu trwa 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa Camerimage. Laureatów festiwalowych konkursów poznamy w sobotę (16 listopada). Nagrodę odbierze między innymi słynny reżyser Quentin Tarantino.

Najważniejszym punktem festiwalu jest konkurs główny o Złotą Żabę, w którym rywalizują autorzy zdjęć filmowych. Jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wśród tegorocznych obrazów pokazanych w konkursie głównym są między innymi „Joker”, „Malowany ptak”, „Obywatel Jones”, „Oficer i szpieg”.

Autorzy filmowi rywalizują w konkursach filmów polskich, długo i krótkometrażowych filmów fabularnych, debiutów reżyserskich, debiutów operatorskich i pilotów seriali. Widzowie zobaczą dzieła filmowe także w pasmach poza konkursami, będą to między innymi przegląd kina krajów nadbałtyckich i współczesne kino światowe.

W ramach festiwalu Urząd Marszałkowski organizuje konkurs Fundusze Europejskie w Kadrze, w którym rywalizują spoty reklamujące fundusze unijne. W tym roku zgłoszono 19 krótkich filmów. Wczoraj (14 listopada) poznaliśmy laureatów. Najlepszy spot został przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wyróżnienia przyznano Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego i Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Funduszy Unijnych. Nagrody wręczyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i reżyser Lech Majewski.

Imprezie towarzyszy wystawa „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”. Autorką koncepcji i instalacji multimedialnych jest Saskia Boddeke, które uzupełniają rzeźby i prace malarskie Petera Greenawaya, reżyser jest też autorem tekstów użytych w instalacjach.

Częścią festiwalu są także liczne seminaria i warsztaty na temat sztuki filmowej, w szczególności operatorskiej, które przyciągają zarówno wielu zawodowych twórców jak i studentów szkół filmowych z całego świata. Prowadzone są przez uznanych na świecie operatorów, reżyserów i innych twórców.

Podczas sobotniej (9 listopada) gali inauguracyjnej specjalne Złota Żaby odebrali między innymi Danny DeVito, Peter Greenaway i Ewa Dałkowska.

W sobotę (16 listopada) o godz. 17 odbędzie się gala zamknięcia. Tego dnia poznamy laureatów najważniejszych konkursów odbywających się podczas tego wydarzenia. Quentin Tarantino w Toruniu odbierze nagrodę dla duetu autor zdjęć - reżyser - wspólnie z trzykrotnym laureatem Oscara, operatorem Robertem Richardsonem.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE  jest największym i najbardziej znanym na świecie festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Festiwal znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

quentin tarantino, camerimage, toruń - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama