9°C lekkie zachmurzenie

Przy toruńskim kościele odsłonięto Tryptyk Zbrodni Wołyńskiej [FOTO]

Instalacja została odsłonięta w niedzielę (8 lipca) przy kościele Świętego Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny w Toruniu z okazji 75. rocznicy zbrodni wołyńskiej.

Zbrodnia wołyńska została przeprowadzona w latach 1943-1945. Polscy historycy szacują, że w jej trakcie ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków - około 4 tysiące na terytorium dzisiejszej Polski, od 40 do 60 tysięcy na Wołyniu i od 20 do 40 tysięcy w Galicji Wschodniej. Kulminacyjny moment zbrodni nastąpił dokładnie 75 lat temu - 11 lipca 1943 roku. Właśnie wtedy Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię UPA, czyli Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała 100 polskich miejscowości.

Od jakiegoś czasu politycy z Polski i Ukrainy prowadzą spór w tej sprawie, bowiem ukraiński IPN wydał zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen oraz konfliktów na terytorium naszych wschodnich sąsiadów. Nasze stosunki miał poprawić prezydent Andrzej Duda, który w niedzielę oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej na terenie dawnej nieistniejącej już polskiej wsi Kolonia Pokuta na Wołyniu.

To bardzo smutna data dla wielu polskich rodzin, które w roku 1942, 1943, 1944 straciły na Wołyniu swoich najbliższych. Szacuje się, że było to około 100 tys. Polaków, którzy wtedy zostali tutaj zamordowani. Nie żołnierzy, zwykłych ludzi - rolników, którzy uprawiali ziemię, całych rodzin, kobiet, dzieci, starców - mówił w niedzielę Andrzej Duda.

Tymczasem w naszym mieście przy kościele Świętego Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny został właśnie odsłonięty Tryptyk Zbrodni Wołyńskiej. Jego autor Tadeusz Antoni Wojtasik umieścił na środkowej tablicy płonący krzyż, a na bocznych fotografie z tragedii. Nad nimi znajduje się napis: "Ofiary Kresów wołają o miłosierdzie".

- To nie ma być lekcja historii, ale inspiracja, aby sięgnąć i o tych ludziach, którzy za Polskę, za polskość, za wiarę katolicką, pamiętać. Trzeba uchronić te pamięć. O to prosił np. Jan Paweł II będąc w Toruniu w 1999 roku, żeby spisywać te świadectwa i to jest jedno ze świadectw - powiedział dla TVP proboszcz parafii Świętego Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny Stanisław Majewski.

W niedzielę biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki przeprowadził mszę świętą w intencji ofiar zbrodni, a potem poświęcił tryptyk. Na uroczystościach pojawił się też nowy szef Kolegium IPN prof. Wojciech Polak.

- Największym wyzwaniem dla nas jest refleksja nad tym co dalej. Jesteśmy chrześcijanami, naszym obowiązkiem jest dążyć do pojednania, do pełnego pojednania z narodem ukraińskim. To jest sprawa oczywista - mówił Polak.

Instalacja upamiętniająca ofiary zbrodni znalazła się obok epitafium smoleńskiego z podobiznami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej, które zostało odsłonięte przy toruńskiej parafii w 2013 roku.

Zdjęcia nowego tryptyku możecie znaleźć w naszej galerii pod tytułem newsa.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


tryptyk zbrodni wołyńskiej, tryptyk zbrodnia wołyńska toruń, tryptyk toruń - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się