Protest środowisk lewicowych na inauguracji roku akademickiego UMK

Uczelnie wyższe, Protest środowisk lewicowych inauguracji akademickiego - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 01/10/2019 12:42

Nietypowy protest w trakcie inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W Auli UMK pojawił się transparent "Uczelnia wolna od homofobii".

To miała być wyjątkowa inauguracja roku akademickiego UMK dla rektora prof. Andrzeja Tretyna. Tretyn oznajmił, że po raz ostatni ma zaszczyt powitać środowisko akademickie jako rektor. Jednak wszystko wskazuje na to, że zapamięta tę inaugurację również z innego powodu.

W trakcie jego przemówienia przedstawiciele Toruńskiego Strajku Kobiet i Marszu Równości w Toruniu zaprezentowali transparent z hasłem “Uczelnia wolna od homofobii”. Oczywiście sprawa dot. reakcji władz UMK na felieton prof. Aleksandra Nalaskowskiego "Wędrowni gwałciciele”, który ukazał się we wrześniu na łamach tygodnika “W Sieci”. 

– Jesteśmy oburzone decyzją rektora w sprawie odwieszenia prof. Nalaskowskiego. W naszej opinii postać prof. Nalaskowskiego powinna zostać obciążona bardziej dotkliwymi konsekwencjami – napisały w mediach społecznościowych przedstawicielki Toruńskiego Strajku Kobiet.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu prof. Aleksander Nalaskowski został zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków przez władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była to reakcja na wspomniany wcześniej felieton. Naukowiec w ostrych słowach wypowiedział się o Marszach Równości i ich uczestnikach, nazwał ich "zniewieściałymi gogusiami, wesołkami na utrzymaniu mamusi, facecikami, chcącymi się wiecznie bawić, obleśnymi, grubymi, wytatuowanymi babami, które ostentacyjnie się całują jak na wyuzdanych filmach i osobnikami, którym trudno przypisać jakąś płeć".

– JM Rektor przypomina, że nauczyciele akademiccy zatrudnieni na UMK zobowiązali się okazywać szacunek wobec każdego człowieka i podkreśla, że na Uniwersytecie nie ma przyzwolenia dla kwestionowania praw człowieka przysługujących wszystkim ludziom niezależnie od orientacji seksualnej – pisał Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Pełnomocnik prof. Nalaskowskiego złożył odwołanie od decyzji rektora. W kolejnym tygodniu Uniwersytet Mikołaja Kopernika poinformował, że prof. Tretyn spotkał się z prof. Nalaskowskim. – Rozmowa koncentrowała się na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników. Prof. dr hab. Aleksander Nalaskowski wyraził poparcie dla odwołania, złożonego przez swojego pełnomocnika, od decyzji z dnia 11 września 2019 roku o zawieszeniu w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące – tłumaczył UMK.

Panowie doszli do porozumienia. Rektor zdecydował się uwzględnić odwołanie, ale polecił prof. Nalaskowskiemu "większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych". Jednak postępowanie wyjaśniające ws. podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez prof. Nalaskowskiego, które wszczął rzecznik dyscyplinarny ds. nauczycieli akademickich będzie kontynuowane.

(Filip Sobczak)

fot. Mariusz Luda/Radio Eska

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

protest, umk, lgbt, nalaskowski, tretyn, - komentarze opinie

 • gość 2019-10-01 13:30:46

  Brawo!!!]

 • gość 2019-10-01 14:07:38

  laza na te marsze lpg i dostaja potem metliku

 • Gość - niezalogowany 2019-10-01 16:01:20

  Dość pedałów

 • Gość - niezalogowany 2019-10-01 16:03:37

  UMK nie będzie się kłaniać przebierańcom i dewiantom.

 • gość 2019-10-01 16:20:05

  Kto wpuścił tych prymitywów i szerzycieli zgorszenia na aulę?

 • Absolwentka UMK - niezalogowany 2019-10-01 17:25:56

  Jestem dumna bycia częścią toruńskiej tradycji i mam nadzieję, że UMK zostanie uniwersytetem w którym tradycje i wartości zbierane od pokoleń będą grały pierwsze skrzypce. Inowcyjność to nie porzucenie wartości.
  Gorąco popieram prof. Nalaskowskiego i wiem że na wszystkich wydziałach są tacy Profesorowie (tzw stara gwardia), ktora na wykładach (które są często bardzo ciekawe), uczy nie tylko przedmiotu, ale również pewnych wartosci moralnych.
  To czy tęczowi się obrażają... Mnie określenie białas czy katol nie przeszkadza, a równie dobrze można by było w Warszawie na pewnej uczelni, gdzie był jegomość Tusk też wywiesić taki baner, bo to była dokładnie ta sama "mowa nienawiści". Jakoś wtedy nikt nie protestował...

 • Gość - niezalogowany 2019-10-01 17:43:11

  To nie homofobia. To homowstret przed narzucającą się grupą zdemoralizowanych przebierańców

 • Gość - niezalogowany 2019-10-01 17:43:39

  To nie homofobia. To homowstret przed narzucającą się grupą zdemoralizowanych przebierańców

 • gość 2019-10-01 19:34:52

  Jeszcze kilka chwil i obozy reedukacyjne... a wszystko pod płaszczykiem wolności i tolerancji

 • Gruba kreska wczoraj Kornela m - niezalogowany 2019-10-01 19:42:45

  Precz z komuną i po komunistycznymi uczelniami .

 • Antagonist - niezalogowany 2019-10-01 21:43:27

  Nie uważam osób o innej orientacji za gorszych. Bardziej powód do oburzenia daje narzucanie się środowisk LGBT jakby byli najbardziej pokrzywdzeni.

 • gość 2019-10-02 06:07:17

  Studenci murem za profesorem Nalaskowskim. Nie oszukujmy się ponad 99% popiera to co on napisał.

 • gość 2019-10-02 08:06:00

  Ludzie gdzie wy do Europy.... Zaścianek i zakłamanie wręcz średniowiecze. O jakich wartościach wy piszecie? Miłość bliźniego, wyrozumiałość, akceptacja itd, tych wartości uczy wiara na którą się w większości powołujecie. Natomiast te wasze komentarze pokazują że wychodzi z was "prawdziwy polaczek" Pyskaty, zazdrosny nietolerancyjny chamuś z pełną gębą frazesów a do tego niedokształcony jegomość.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-02 08:39:50

  "tęczowi terroryści spod znaku LGBT"

 • Gość - niezalogowany 2019-10-02 11:45:34

  "Rektor zdecydował się uwzględnić odwołanie"? Brzmi jakby miał gest i wyrozumiałość. UMK nawet nie poinformowało prof. o zawieszeniu, dowiedział się o tym z mediów.
  Uczelnia zostałaby zmiażdżona w sądzie przez mec. Saczkowskiego, pełnomocnika prof. Nalaskowskiego. Rektor i jego doradcy wywołali burzę w skali kraju przy czym wykazali się brakiem znajomości prawa zawieszając profesora bez postawienia zarzutów. Trzeba się zastanowić czy są to w istocie osoby nadające się do sprawowania kierowniczych obowiązków dużego ośrodka akademickiego. Murem za profesorem.

 • gość 2019-10-02 12:37:20

  Narzucana przymusowa tolerancja wbrew woli to terror. Nie narzucajcie się przebierańcy. Ubierzcie się bo nikt nie chce was oglądać na ulicach

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama