Prokuratura wszczęła dochodzenie ws. Chryi pod Radiem Maryja

Religia, Prokuratura wszczęła dochodzenie Chryi Radiem Maryja - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 26/06/2019 14:35

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych podczas "Chryi pod Radiem Maryja" w Toruniu. Zawiadomienie złożyła posłanka PiS Anna Sobecka.

Prawie dwa miesiące temu - 3 maja - w Toruniu odbyła się druga edycja manifestacji "Chryja pod Radiem Maryja". Data nie była przypadkowa. Tego dnia urodziny obchodzi dyrektor Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk. Demonstracja wywołała sporo kontrowersji. 

Kilka dni przed wydarzeniem Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski zezwolił studentom Wyższej Kultury Społecznej i Medialnej na organizację obchodów uchwalenia Konstytucji przy... ul. Żwirki i Wigury, czyli w miejscu, gdzie miała odbyć się "Chryja". Samorząd studencki WSKSIM poinformował, że impreza ma być organizowana cyklicznie (w latach 2019-2021), dlatego - ze względu na nowelizację prawa - miała teoretycznie pierwszeństwo przed innymi wydarzeniami w tym miejscu. Ta decyzja oznaczała, że wojewoda zablokował "Chryję pod Radiem Maryja".

Wojewoda sporządził pismo w sobotę (27 kwietnia) wieczorem. Organizatorzy "Chryi" złożyli w ciągu 24 godzin odwołanie do sądu. W poniedziałek (29 kwietnia) w Sądzie Okręgowym w Toruniu odbyła się rozprawa. Sędzia Hanna Kraszewska postanowiła uchylić decyzję wojewody, która umożliwiała organizację przez studentów uczelni ojca Rydzyka cyklicznych obchodów uchwalenia Konstytucji i blokowała "Chryję pod Radiem Maryja". W trakcie rozprawy nie udowodniono, że studenci organizowali w przeszłości jakiekolwiek wydarzenie przy ul. Żwirki i Wigury.

Manifestacja się odbyła. Zorganizował ją między innymi Toruński Strajk Kobiet. Osoby, które przybyły przed siedzibę Radia Maryja skandowały między innymi "Dla ciebie mamona jest błogosławiona" czy "Czas ucieka, emerytura czeka".

Demonstracja nie spodobała się posłance PiS Annie Sobeckiej. Parlamentarzystka złożyła zawiadomienie do prokuratury związane z organizacją "Chryi". W tym tygodniu posłanka opublikowała w swoich mediach społecznościowych dokument od prokuratury. Czytamy w nim, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła dochodzenie tej sprawie.

- Po moim zawiadomieniu, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych podczas zajść pod Radiem Maryja w Toruniu, czyli niesławnej lewackiej "Chryi", 3 maja 2019 roku, poprzez znieważenie wizerunku Matki Boskiej, tj. o czyn z artykułu 196 kk. - napisała w mediach społecznościowych Anna Sobecka.

(FS)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Prokuratura wszczęła dochodzenie ws. Chryi pod Radiem Maryja komentarze opinie

  • gość 2019-06-26 15:50:47

    POZAMYKAĆ I PODDAĆ LECZENIU CZERWONYCH ZBOCZONYCH UBECKIEGO POCHODZENIA SUKINSYNÓW

  • gość 2019-06-26 15:51:10

    Treść komentarza...

  • gość 2019-06-26 15:53:46

    Ludzie, którzy znieśli karę śmierci za morderstwo zdradę i sodomie mają krew na rękach. Zniesienie kary śmierci to jest zabójstwo, to jest pomoc mordercom i zboczeńcom Bo mordercy zboczeńcy i zdrajcy przestali się bać. Karę śmierci oczywiście trzeba przywrócić

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi rachunkowo-księgowe

Licencjonowane Biuro Rachunkowe Emilia Dryps: - uprawnienia Ministra Finansów, wieloletnie doświadczenie, - KPiR, ryczałt ewidencjonowany, -..


Reklama
 Reklama