21°C bezchmurnie

Prokuratura podjęła decyzję w sprawie samochodów od bezdomnego dla ojca Rydzyka

Prokuratura Okręgowa zakończyła czynności sprawdzające w sprawie dwóch samochodów, które ojciec Tadeusz Rydzyk rzekomo dostał od bezdomnego.

Na początku 2018 roku ojciec Tadeusz Rydzyk był gościem jednego z programów w Telewizji Trwam. Redemptorysta zdradził w nim, że dostał dwa samochody od bezdomnego. Ofiarodawcą miał być pan Stanisław z Warszawy, który specjalnie przyjechał do Torunia. Niestety, ksiądz Rydzyk poinformował również, że pan Stanisław nie żyje.

Fragment tego programu bardzo szybko przedostał się do sieci i stał się prawdziwym hitem internetu. O filmiku głośno było także w Sejmie RP. Sprawą zainteresował się poseł Nowoczesnej, Adam Szłapka, który wysłał zawiadomienie do agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Natomiast CBA przekazało tę sprawę Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

W tym tygodniu śledczy zakończyli czynności sprawdzające i ostatecznie odmówili wszczęcia postępowania. Oznacza to, że ojciec Rydzyk i jego współpracownicy nie będą musieli zapłacić podatku od przyjętych samochodów od pana Stanisława.

Czynności sprawdzające prowadzone w zakresie doprowadzenia w nieustalonym miejscu i czasie przez Fundację Lux Veritatis z siedzibą w Warszawie do narażenia na uszczuplenie, w nieustalonej wysokości należności publicznoprawnych przez nieujawnienie właściwemu organowi podstawy opodatkowania, czyli darowizny w postaci dwóch samochodów marki Volkswagen, zostały zakończone wystawieniem postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania, wobec stwierdzenia, że czynu nie popełniono - powiedział dla dziennik.pl prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Ponadto śledczy ustalili, że pan Stanisław z Warszawy rzeczywiście istniał i przekazał dwa samochody marki Volkswagen, ale nie fundacji ojca Rydzyka, lecz na rzecz Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela - zakon redemptorystów. To właśnie dlatego nie trzeba zapłacić podatku od samochodów, wszak Prowincja jest kościelną osobą prawną.

– Stosowanie do obowiązujących przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych na cele kultowo-apostolskie są zwolnione od podatku - dodaje Łapczyński.

Skąd bezdomny miał pieniądze na zakup dwóch Volkswagenów? Ojciec Rydzyk zdradził, że bezdomny wygrał w totolotka.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


rydzyk samochody od bezdomnego, rydzyk prokuratura - komentarze opinie

  • Robson - niezalogowany 2018-07-19 09:53:19

    prosta sprawa jak bym to byl ja musial bym placic

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 10:18:09

    Na początku 2018 ? Wy to macie informacje ... Przecież to był program z 2016 roku albo i wcześniej i to Rydzyk go prowadził. Proponuję redakcji obejrzeć program w całosci nie tylko fragment wycięty który krąży w internecie. A samochody zostały podarowane z 10 lat wcześniej

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-07-19 10:53:31

    Tak jak można wyczytać w tekście w toku postępowania prokuratura ustaliła ze Rydzyk nie dostał tych samochodów, bo dostał je zakon, a zakon nie musi płacić podatku od darowizny.

  • MarianK - niezalogowany 2018-07-19 13:28:58

    Wszystko jest wyjaśnione, nie ma sie do czego przyczepić

  • Waldek.Kecki - niezalogowany 2018-07-19 14:06:14

    Nie będzie śledztwa bo nie ma co śledzić. Gdyby Rydzyk prywatnie dostał te samochody to by musiał zaplacić podatek, ale auta dostał klasztor, a klasztory podatku od darowizn nie płacą.

  • Magda - niezalogowany 2018-07-19 15:05:15

    Każdy może dokonać darowizny, nic w tym nadzwyczajnego nie ma.

  • Borys - niezalogowany 2018-07-19 16:19:02

    Gdyby złodziej Rydzyk był u nas na pomorzu to już dawno byśmy go na taczkach wywieżli jak to zrobiliśmy z wieloma księżmi ale wy kujawiacy nie macie jaj.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 17:57:20

    Do Magdy...naprawde trzeba byc tepym.by nie zrozumiec.ze chodzi o przyjecie tejze darowixny ? W US placi ten .kto dostal. Bo gdyby zaplacil darczynca.tzn ze obdarowany dostalby i podatek odprowadzony...ciezko myslec?

  • gość 2018-07-19 18:18:38

    Zaległe podatki , trzeba będzie kiedyś ściągnąć . Widać , że chłop zdrowy, to zapłaci z nawiązką . Co się odwlecze . . .

  • AgZam - niezalogowany 2018-07-19 18:27:46

    Przecież to zakon otrzymał te auta więc nie rozumiem o co Wam chodzi. Jesteście na prawdę śmieszni "ciągnąć" ten temat cały czas.

  • Magda - niezalogowany 2018-07-19 18:53:25

    Jak zakończono śledztwo, to znaczy że nie ma powodu do jego prowadzenia.

  • Marlenaa - niezalogowany 2018-07-19 18:59:38

    dobrze że wszystko juz jest jasne, ale ludzie i tak będą dalej krytykować bez potrzeby

  • Rydzykówna - niezalogowany 2018-07-19 19:13:44

    Ojcaszek Tadzik osiągnął już taki status, że specjalnie nie potrzebuje samochodów, gdyż jeśli zamierza się z kimś widzieć to go po prostu wzywa do siebie. Dotyczy to w takim samym stopniu cały rząd, wszystkich członków pisu jak i samego prezesa. Oglądanie panienek w stolicy już go nie kręci i siedzi sobie w tym Toruniu, gdyż jest mu to miłe. Jeśli zatęskni za morzem lub górami to przekopie się co trzeba lub nasypie i po sprawie.

  • Nuc - niezalogowany 2018-07-19 20:10:26

    Panie mózgu ludziom. Żenujące polskie prawo......

  • Realny - niezalogowany 2018-07-19 20:33:06

    Widzę po komentarzach ludzie, że wam można napluć w twarz, a wy powiecie, że deszcz pada... Gość kroi państwo z pieniędzy, które należą się społeczeństwu, pieniędzy wypracowanych naszą krwawicą, z naszych podatków, a wy go bronicie... Już samo patrzenie na postać tego człowieka i jego zakłamanie wzbudza odrazę. Nie dziwi mnie jednak, że ma tylu "fanów", w końcu, żeby zobaczyć co on robi z tą religią, trzeba by było choć raz pismo przeczytać, a większość z was nie zna nawet połowicznie własnego wyznania... Klepiecie paciorki, jakby to były wytrychy do nieba bram, ale refleksji w większości z was brak. Żal mi was i życzę wiedzy. PS. Spowiedź on-line również jest tak dobrym pomysłem? Może niedługo będziecie pisali e-mail do "Boga" i wierzyli, że odpisuje wam sam najwyższy - tyle, że z Torunia

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 21:05:02

    No i tak działała u nas prokuratura i sądy, wszyscy po równo, jednemu wolno drugiemu...... jeszcze zabrac.

  • Wyborca - niezalogowany 2018-07-19 21:15:44

    Dobre zmiany +. A ciemnota podatki niech płaci

  • Wyborca - niezalogowany 2018-07-19 21:16:12

    Dobre zmiany +. A ciemnota podatki niech płaci

  • Gość8 - niezalogowany 2018-07-19 21:45:04

    Rydzyk to oszust i kłamcą nie widzicie ludzie co on wam wpaja nie wiem ta Polska jest jakaś ślepa nie znam nikogo który dostał coś od bezdomnego ludzi obudzcie się

  • gość 2018-07-19 22:15:24

    o. Rydzyk nie mieszka w ogromnej willi, ani nie jeździ Maybachem, który jest wymysłem wrogo nastawionych dziennikarzy. Mieszka w skromnej celi w swoim zakonie i korzysta ze służbowych samochodów. Jest też w stanie dać komuś kluczyki i powiedzieć, żeby przewiózł ulotki. Piotr Głuchowski, redaktor „Gazety Wyborczej”, autor książki „Imperator

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 22:27:06

    Co za wredny ten Rydzyk zaklamany pomogły lepiej dzieciom chorym a NIE jadę tylko bierze od ludzi naiwnych Tak jak KOD Kijowski

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 23:05:14

    Tutaj chyba posypaly sie łapówki.... Była sprawa sprawy nie ma.... o. R. na stos za czarną magię!!!

  • [email protected] - niezalogowany 2018-07-19 23:27:28

    Realny Brawo

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 01:49:49

    Qrwa oddajcie mu całą Polskę w darowiźnie ucieszy się napewo marionetki w łapach miłośnika kotów

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 06:04:29

    Przecież od razu było wiadomo że tak będzie biedak zawsze musi płacić podatki od wszystkiego a bogaty nie i ta sekta trzyma cały elektorat dlatego tak być musi i będzie

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 07:04:39

    Ale przeciez on sila nikomu nie zabiera daja mu to on tylko z tego korzysta nic wiecej

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 07:05:08

    Ale przeciez on sila nikomu nie zabiera daja mu to on tylko z tego korzysta nic wiecej

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 07:13:47

    Przecież to było oczywiste, że nic Rydzykowi nie zrobią... nie po to przejęli prokuraturę, żeby teraz krzywdzić swoich...

  • Gośćtulipan - niezalogowany 2018-07-20 08:22:55

    A czy kielecka prokuratura zajmnie się zawłaszczaniem cudzych ziem na słupa tak jak to miało miejsce w gm.Górno - dlaczego umarza sprawy cuchnącę jak ...

  • Lencki - niezalogowany 2018-07-20 09:22:48

    Czy myśleliście że to skończy się inaczej?

  • Andrzej - niezalogowany 2018-07-20 09:47:21

    To jest w ch....a granie na tapczanie.

  • Jacek - niezalogowany 2018-07-20 09:52:41

    Myśle że o.Rydzyk się mocno pogubił mimo wszystsko. Tu już nie ma wiary. Piekne czytanie dotyczące naszych księży, co Jezus powiedział do swoich uczniów, którym poniekąd jest Tadeusz Rydzyk jakby nie było: Mk 6, 7-13) —Jezus przywołał do siebie Dwunastu i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. "Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien" Przykre. Ale to chyba nie nam oceniać.

  • Morales - niezalogowany 2018-07-20 10:29:37

    Ścierwojady. Sąd ostateczny nieunikniony

  • Waldek.Kecki - niezalogowany 2018-07-20 10:31:07

    Nie będzie śledztwa bo nie ma co śledzić. Gdyby Rydzyk prywatnie dostał te samochody to by musiał zaplacić podatek, ale auta dostał klasztor, a klasztory podatku od darowizn nie płacą.

  • Gośćagata - niezalogowany 2018-07-20 10:34:53

    To jest rąk chore i niesprawiedliwe że aż czuję ból fizyczny jak to czytam.Ale czy KTOKOLWIEK z nas spodziewał się że pisowska prokuratura wyda inne postanowienie .Przecież to już nie jest instytucja prawna lecz,pisowski oddział presji ,represji dla wszystkich Polaków,którzy nie popierają PiS,a wybawcy z każdej przestępczej opresjii stronników PISU

  • Goxxxść - niezalogowany 2018-07-20 11:35:34

    A czy ktoś myślał że będzie inaczej .? Ludzie obudzcie sie .Rydzyk nie ma nic wspólnego z Jezusem a PiS z dobrymi dla zwykłych ludzi zmianami.

  • Goxxxść - niezalogowany 2018-07-20 11:36:11

    A czy ktoś myślał że będzie inaczej .? Ludzie obudzcie sie .Rydzyk nie ma nic wspólnego z Jezusem a PiS z dobrymi dla zwykłych ludzi zmianami.

  • Goxxxść - niezalogowany 2018-07-20 11:37:29

    A czy ktoś myślał że będzie inaczej .? Ludzie obudzcie sie .Rydzyk nie ma nic wspólnego z Jezusem a PiS z dobrymi dla zwykłych ludzi zmianami.

  • gość 2018-07-20 11:38:04

    Już pierwsze zdanie to jedno wielkie kłamstwo! Był to program bodajże z 2016 roku - to po pierwsze. Po drugie tego programu już dawno nie ma także nie mogło to być w 2018 roku. Po trzecie sam o. Tadeusz Rydzyk był gospodarzem programu. Drogi dziennikarzyno zakończ tę swoją żenującą karierę..

  • Goxxxść - niezalogowany 2018-07-20 11:38:25

    A czy ktoś myślał że będzie inaczej .? Ludzie obudzcie sie .Rydzyk nie ma nic wspólnego z Jezusem a PiS z dobrymi dla zwykłych ludzi zmianami.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 12:00:46

    Ryzyk to kłamca.pazerny księźa powinien płacić podatek.

  • Magda - niezalogowany 2018-07-20 12:12:20

    Samochody i samochody. Stary już ten temat jest.

  • Asan - niezalogowany 2018-07-20 12:27:53

    Rydzyk ty złodzieju,..............

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 12:30:59

    Ty złodzieju do kastracjii

  • Wojtek24 - niezalogowany 2018-07-20 13:15:55

    Widać ze 90% osob nie potrafi czytać ze zrozumieniem, te samochody poszły do fundacji a nie do Rydzyka a to duża róznica

  • Gośćx - niezalogowany 2018-07-20 13:21:59

    Cała Polska : bajzel, chaos, chamstwo , głupota i bezprawie !!!

  • Gośćx - niezalogowany 2018-07-20 13:22:44

    Cała Polska : bajzel, chaos, chamstwo , głupota i bezprawie !!!

  • Fan - niezalogowany 2018-07-20 13:49:41

    Jak mozna tak kłamać, najpierw były Maybachy a teraz volkswageny ty Judaszu. I na dodatek tego wygrał w totolotka, przecież to łatwo można sprawdzić ale ta medal kościelna czuję się jak król a te stare babki i dziadki są naiwne jak dzieci w przedszkolu. Rydzyk jesteś największą zakała polski życzę ci żeby chuj cię strzelil

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-07-20 14:19:57

    Tak jak można wyczytać w tekście w toku postępowania prokuratura ustaliła ze Rydzyk nie dostał tych samochodów, bo dostał je zakon, a zakon nie musi płacić podatku od darowizny.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 14:59:07

    Żadnej odpowiedzialności kurwa jedna!!!

  • Waldek.Kecki - niezalogowany 2018-07-20 15:56:46

    Nie będzie śledztwa bo nie ma co śledzić. Gdyby Rydzyk prywatnie dostał te samochody to by musiał zaplacić podatek, ale auta dostał klasztor, a klasztory podatku od darowizn nie płacą.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 19:04:27

    My naród ...wiemy jak było. Po co dodatkowo prowadzić postępowanie. Wcale się nie dziwię zakończenia postępowania.

  • Magda - niezalogowany 2018-07-20 20:31:38

    Dajcie już spokój z tymi samochodami.

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-07-20 21:26:12

    „Jak twierdzi prokurator, zgromadzona dokumentacja pokazuje, że Fundacja nie była beneficjentem darowizny w postaci dwóch samochodów marki VW „- i tyle w temacie.

  • Waldas - niezalogowany 2018-07-21 08:33:20

    Nie wszczeto postępowania nic mnie nie dziwi przecież ten złodziej ma całą kampanię wyborczą PiSiorow w rękach to oni mu jeszcze dorzucą wiele więcej

  • Waldek.Kecki - niezalogowany 2018-07-21 13:57:55

    To była darowizna na zakon a nie prywatnie dla Rydzyka

  • LOGIKOSKI - niezalogowany 2018-07-26 10:57:10

    Bardziej powinno się przyjrzeć pętli handlowej miedzy miastem a ojczulkiem. Miasto sprzedaje mu działki z benefitem (Prezydent wnioskuje o maksymalny benefit) a chwile póżniej bedzie odkupować w inwestycji drogowej. Przetarg ogłoszony a tu psikus działka trafia do "zakonu". Co jest grane? Ma ktoś pomysł na logiczne wytłumaczenie tej sytuacji? PS. CBA już stwierdziło że wszystko jest ok

  • Goście - niezalogowany 2018-07-27 07:53:19

    MAM PYTANIE DO PROKURATURY DLACZEGO NIE WYJAŚNIA KRADZIEŻY MILIONÓW PRZEZ TEGO ZLODZIEJA RYDZYKA PIENIEDZY ZE ZBIÓREK DLA STOCZNIOWCÓW CZY TEMU SZATANOWI WSZYSTKO WOLNO VZEGO PROKURATORZY SIE BOJĄ CZEKAMY NA SZBKIE WYJASNIENIE .CHYBA ZE JEST TAK JA ZLODZIEJ RYDZYK POWIEDZIAL POLSKIE PRAWO MA W DUPIE ????