Uczelnie wyższe, Andrzej Kossakowski laureatem polskiego Nobla - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 06/11/2019 17:02

Specjalizujący się w teorii laserów i kwantowych układów otwartych profesor Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika został laureatem prestiżowej Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Doroczne wyróżnienia, nazywane polskimi Noblami, są przyznawane za najważniejsze dokonania naukowe.

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przyznawane są od 1992 roku za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu wyzwań współczesnego świata.

Prof. Kossakowski, rocznik 1938, związany z UMK od czasów studiów na przełomie lat 50. i 60., został nagrodzony za badania w dziedzinie fizyki kwantowej, a dokładniej w dziedzinie modelowania procesów pozwalających na tworzenie rozwiązań dotyczących kwantowej komunikacji, kryptografii i kwantowego przetwarzania danych. Jedno z zaproponowanych przez niego równań, opisujące takie modelowanie, weszło do światowego kanonu fizyki teoretycznej. 

Tegorocznymi laureatami są także chemik z Politechniki Wrocławskiej prof. Marcin Drąg i prof. Andrzej Wiśniewski z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

fot. Andrzej Romański/UMK

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Prof. Andrzej Kossakowski z UMK laureatem polskiego Nobla komentarze opinie

  • gość 2019-11-08 08:06:57

    Kwantowy Mocarz!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama