6°C bezchmurnie

Próbował spalić kukłę Rydzyka przed Radiem Maryja. Zajmie się nim prokuratura? [WIDEO]

Działacze organizacji "Konfederacja Rodziców" zorganizowali prawie rok temu w Toruniu manifę przed Radiem Maryja. Kulminacyjnym momentem miało być spalenie kukły ojca Rydzyka.

Jak podaje Biuletyn Informacji Publicznej, działacze zorganizowali manifę 28 maja 2017 roku. Przeszła ona bez większego echa. Organizatorzy chcieli w Toruniu zwrócić uwagę na pomysł rządu, aby niedziela była dniem wolnym od handlu. Konfederacja Rodziców uważała, że Kościół Katolicki oraz rząd skupiali się na aborcji i marginalizowali sprawę dni wolnych od handlu.

W końcu manifestacją zainteresowała się policja. Mundurowi przyjechali pod Radio Maryja i zaczęli spisywać manifestujących. Zdaniem działaczy Konfederacji Rodziców była to pacyfikacja i zastraszenie. Na umieszczonych przez działaczy filmikach nie widać palenia kukły ojca Rydzyka. 

Teraz o ewentualnej karze dla działacza Konfederacji Rodziców ma rozstrzygnąć sąd. Rozprawa odbędzie się 26 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Toruniu. 

Wczoraj (12 kwietnia) pismo w tej sprawie skierowała do prokuratora z Torunia posłanka PiS i była spikerka Radia Maryja Anna Sobecka. Parlamentarzystka pisze w nim, że to zdarzenie powinno być ocenione przez toruńską prokuraturę. 

- Jak można czyn, który u samych swoich podstaw bez szczegółowego zagłębiania się w okoliczności sprawy i motywy działania sprawcy w sposób oczywisty wynika z nienawiści na tle wyznaniowym kwalifikować jako stworzenie zagrożenia pożarowego? - pyta posłanka PiS.

Sobecka zwraca też uwagę, że prokuratura oskarża za spalenie kukły "anonimowego Żyda" lub spalenie kukły Ryszarda Petru, więc zaniechanie sprawy spalenia kukły ojca Rydzyka, to jej zdaniem: "niedopełnienie obowiązków służbowych przez organy zobowiązane do stania na straży porządku prawnego i bezpieczeństwa obywateli".

Parlamentarzystka wysłała list nie tylko do toruńskiej prokuratury, ale także do ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, Joachima Brudzińskiego.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 


Próbował spalić kukłę Rydzyka przed Radiem Maryja. Zajmie się nim prokuratura? [WIDEO] komentarze opinie

 • gość 2018-04-13 18:02:38

  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

 • lery - niezalogowany 2018-04-19 06:38:34

  Szkoda że tylko kukłe spalił a nie tą gnide.

 • Gośćy - niezalogowany 2018-04-20 20:23:52

  onet to goebbelsowska szczujnia skupiona na skłócaniu, podburzaniu i judzeniu Polaków narzędziami emocjonalnej manipulacji i dezinformacją. Sprawia wrażenie wymyślonej i sterowanej przez FSB

 • Diablo66658 - niezalogowany 2018-04-20 21:13:31

  To się skończy jak komuna i policyjne twarze będą zapamiętane i traktowane jak niegdyś milicji obywatelskiej

Dodajesz jako: Zaloguj się