Próba samobójcza w toruńskiej szkole. Uczniowie mogą liczyć na wsparcie

Wiadomości, Próba samobójcza toruńskiej szkole Uczniowie mogą liczyć wsparcie - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 01/12/2019 10:06

Uczniowie toruńskiego ogólniaka, gdzie doszło do próby samobójczej mogą liczyć na pomoc psychologa.

Jak informują "Nowości", w jednym z toruńskich liceów w ostatnim czasie doszło do próby samobójczej. Na szczęście, dzięki odpowiedniej reakcji dwóch uczniów nie doszło do tragedii. O sprawie poinformowana została gmina, czyli organ prowadzący szkołę, a także kuratorium oświaty.

To dramatyczne zdarzenie wstrząsnęło szkolną społecznością. Z tego powodu uczniowie zostali objęci opieką psychologiczną. Jak zapewnia w rozmowie z "Nowościami" wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz, na jednym spotkaniu z psychologiem się nie skończy. 

Policyjne statystyki dotyczące prób samobójczych są alarmujące. W zeszłym roku na swoje życie targnęło się 160 uczniów. To trzykrotnie więcej niż w 2016 roku i sześciokrotnie więcej niż w 2013 roku. Jak informuje Komenda Główna Policji, równocześnie wzrosła łączna liczba dzieci między 7. a 18. rokiem życia, które chciały popełnić samobójstwo (niekoniecznie motywowane sprawami szkolnymi). 

Fundacja ITAKA prowadzi całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym. 7 dni w tygodniu dyżurują psycholodzy pod numerem 800 70 22 22, specjaliści odpowiadają również na maile: [email protected].

W Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym dyżurują psychologowie gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji, którzy pomagają także w znalezieniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju, gdzie można otrzymać bezpośrednią pomoc.

W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja na temat dyżurów dostępna jest na stronie www.liniawsparcia.pl.

(Redakcja)

fot. pixabay

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

toruń, próba samobójcza, szkoła, psycholog, itaka - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-12-03 06:53:35

    Kiedyś to nie było czegoś takiego

  • Gość - niezalogowany 2019-12-03 09:07:26

    Jako uczennica tej szkoły nie zauważyłam żadnego wsparcia. Dyrekcji zależy tylko na statystykach.

  • Gość - niezalogowany 2019-12-03 09:15:04

    Jestem uczennicą tej szkoły i nie zauważyłam jakiegokolwiek wsparcia. Niestety wątpię, żeby w ogóle dali to wsparcie.

  • gość 2019-12-03 11:06:03

    Które LO?

  • Gość - niezalogowany 2019-12-03 19:33:23

    Kiedyś też było, dziś media nagłaśniają.

  • Gość - niezalogowany 2019-12-03 23:03:32

    Była raz ( i oby nigdy więcej) u nas psycholog albo pedagog, nie wiem, narzekała ze po tym zdarzeniu ma dużo roboty. Mało mówiła jak można pomóc chłopakowi, jaki w tym sens? Przyszła się żalić ilością pracy czy wesprzeć ?

  • Gość - niezalogowany 2019-12-04 17:03:30

    Pedagodzy szkolni zazwyczaj mają wywalone na zdrowie psychiczne uczniów. Sama spotkałam się z sytuacją, kiedy psycholog bardzo źle potraktowała inną uczennicę (najpierw mówiła, że chce z nami rozmawiać, dyskutować, poznawać nasz punkt widzenia, a kiedy się ktoś z nią nie zgodził zaczęła tę osobę ignorować i poniżać).

  • Gość - niezalogowany 2019-12-04 21:47:25

    To co sie dzieje z młodzieżą i dziećmi to wynik tej gonitwy za ocenami i niespelnionymi chorymi ambucjami ich rodziców. Do próby samobojczej doszło u chlopca z pierwszej klasy. Może do tego doszło z powodu natloku obowiązków szkolnych. Ostatni czas 2 lat szkolnych byl bardzo trudny i obciazajacy psychikę dzieci. Reforma szkolnictwa byla tego przyczyną. Wiele nauki. Bardzo wymagajace egzaminy. Napiecie zwiazane z rekrtutacja di szkol średnich napewno obciazyly psychike dzieci. W takich okolicznosciachjest bardzo ciężko o rownowage psychiczną.
    Pedagodzy w szkole średniej tez z niewiadomych przyczyn robia wiele zeby zniechecic mlodziez do nauki. Czy jest nirmalne ze dziecko otrzymuje systematycznie zanizona ocene z klasowek i próbując to wyjasnic slyszy od nauczyciela ze tylko on umie wekocene bardza dobra? Czy takim zachowaniem zachecamy do nauki ?
    A teraz akcja bo dziecko chcialo odebrac sobie zycie.
    Czy nikt niczego wczesniej nie zauwazyl? Ale kiedy klasy licza ponad 30 osób to nie jest latwo.
    Mamy trudne czasy. Zeby pomic i zrozumiec mlodxiez trzeba sie wysilic i byc nie tylko nauczycielem ale tez dobrym pedagogiem...
    Chcieć to móc.

  • Gość - niezalogowany 2019-12-04 23:56:43

    Wsparcie psychologa, jednorazowe? Wow... To powinien być standard w każdej szkole wielogodzinne wsparcie. Na szczęście są szkoły w których tak jest.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie