Powiat toruński, Prawie przebudowę dróg powiecie toruńskim - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 18/08/2019 08:41

Powiat toruński przygotowuje się do ważnej inwestycji drogowej. Przebudowa trzech odcinków dróg na jego terenie zostanie dofinansowana w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Łącznie będą kosztowały prawie 10 mln zł.

Fundusz Dróg Samorządowych to pomysł rządu na koordynację prac drogowych. Najpierw wojewoda, potem ministerstwo infrastruktury i premier nadzoruje podział środków, które ostatecznie trafiają do samorządów. Są one przeznaczone na inwestycje w lokalne drogi. W marcu wojewoda poinformował, że pula środków dla kujawsko-pomorskiego w tegorocznym naborze wynosi 177 mln zł.

Fundusz określa też szereg przesłanek, ważnych dla komisji dokonującej oceny wniosków. To przede wszystkim: zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, poprawa bezpieczeństwa na drogach gminnych i powiatowych, zapewnienie spójności dróg publicznych i uatrakcyjnienie terenów inwestycyjnych.

Władze powiatu toruńskiego zdecydowały się na przebudowę trzech odcinków dróg. Wszystkie mają już przygotowane projekty techniczne i posiadają wymagane pozwolenia. - Te trasy spełniają założenia, o których mówi ustawa, dlatego w zasadzie czekamy tylko na potwierdzenie dofinansowania. Staramy się oczywiście o możliwie najwyższe dofinansowanie. Jak tylko je otrzymamy, rozpoczynamy przetargi, przystępujemy do budowy i w przyszłym roku tę inwestycję zakończymy - podkreśla Starosta Toruński Marek Olszewski.

Chodzi o następujące trasy:

- droga powiatowa nr 2008C Gostkowo–Papowo Toruńskie, gdzie przebudowane zostanie prawie 5 km trasy. Rozbudowane będą skrzyżowania oraz przystanki autobusowe. Powstaną tam też nowe zjazdy i chodniki dla pieszych. Czas na zrealizowanie zadania od momentu rozstrzygnięcia przetargu na jego wykonawcę wynosi 12 miesięcy.

- odcinek drogi powiatowej 1544C Dąbrowa Chełmińska–Bolumin–Skłudzewo oraz drogi powiatowej nr 2002C Gierkowo–Skłudzewo–Rzęczkowo o długości 2,581 km, która zostanie poszerzona i uzupełniona o nowe zjazdy do posesji. W tym przypadku również termin ukończenia zadania mija po roku.

- rozbudowa drogi powiatowej nr 2019 Chełmża–Brąchnowo–Pigża na odcinku 400 m. w Brąchnowie, gmina Łubianka. Ten fragment zostanie poddany kompleksowej modernizacji.

To drogi ważne nie tylko dla powiatu. Zajmują również istotne miejsce w systemie komunikacji na terenie poszczególnych gminy. Warto podkreślić, że cały czas jest realizowany program utrzymania i modernizacji dróg. Na lata 2017-2020 powiat toruński zaplanował przebudowę 76 km szos. W 2018 roku wyremontowane zostało prawie 19 km.

W kontekście dróg na terenie powiatu toruńskiego mieszkańcy zwracają uwagę na dwie kwestie. Chodzi o przebudowę często zakorkowanej DK nr 10 oraz wybudowanie dodatkowego zjazdu z autostrady A1 w miejscowości Dźwierzno. Jednak decyzje o tych inwestycjach przekraczają kompetencje Starosty Toruńskiego. Muszą zapaść na szczeblu centralnym.

- Cały czas pracujemy nad tym, jak rozwiązać te problemy. Staramy się przyspieszyć prace i na bieżąco monitorujemy sytuację, żeby nie zapomniano o naszym regionie. Lobbujemy za pewnymi koncepcjami i prawdopodobnie w najbliższym miesiącu możemy usłyszeć o pomysłach na te drogi - tłumaczy Marek Olszewski.

Fundusz Dróg Samorządowych to szansa na długofalowe ustalenie, jak ma wyglądać układ komunikacyjny przekraczający granice gmin czy powiatów oraz zracjonalizowanie podejmowanych decyzji. Może też rozwiązać jedną z najbardziej palących kwestii dotyczących prac drogowych, a więc zbyt długi czas między projektowaniem a przeprowadzeniem inwestycji. Jak pokazuje przykład DK nr 10, wystarczy kilka lat, urbanizacja sąsiednich gmin i planowane rozwiązanie okazuje się nieskuteczne.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. pixabay.com

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

drogi, fundusz dróg samorządowych, powiat toruński, inwestycje, przebudowa, chełmża, papowo toruńskie lubicz - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-16 22:02:02

  Kiedy będą remonty dróg w Ŕozgartach, Przysieku w gm. ZLAWIES WIELKA,, nadzieja w starostwie bo wój nie integruje się w ogóle, drogi w tych miejscowościach są w opłakanym stanie i bardzo niebezpieczne.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-17 06:15:10

  Bardzo jestem ciekaw co się Pan Starosta dowie w ciągu miesiąca o najbardziej zakorkowanej drodze S10. Nieudolność władz w tym temacie jest porażająca. Potrzebne są szybkie decyzje.

 • gość 2019-08-19 09:33:42

  Wreszcie ktoś na serio się wziął za dziesiątkę. I ja wierzę, że tym razem coś załatwi, cokolwiek, bo mimo obietnic, pomysłów, spotkań nasz nowy wójt nic nie załatwił. Olszewski ma teraz mocniejszą pozycję. Oby!

 • gość 2019-08-19 15:02:37

  Podobno coś jest na rzeczy z przebudową dziesiątki w Lubiczu. Tak ćwierkają wróbelki po prawej stronie.

 • gość 2019-08-19 15:03:08

  O kurde, kawa będzie?

 • gość 2019-08-20 10:00:35

  No a dziś w Nowościach info o przebudowie DK10 w Lubiczu. Coś drgnęło w kalesonach :-D

 • gość 2019-08-20 12:36:21

  Tylko w tym wywiadzie w nowościach nie ma jeszcze oficjalnych informacji. Rozumiem, że strosta jeszcze wstrzymał się z ogłoszeniem sukcesu )

 • Gość - niezalogowany 2019-08-20 16:36:09

  Dobrze ze starostwo działa bo w Lubiczu nic tylko piana party, dożynek gminnych nie ma za to za rok maja być walki w kisielu zapewne z funduszy UE

 • gość 2019-08-20 17:30:11

  przecież Boys beda na Lubickim Lecie, to nasze dozynki gminne!

 • gość 2019-08-22 11:53:29

  BOYS i pocałujta w d.. wójta!!!

 • gość 2019-08-22 11:54:22

  12 września ma byc coś tam ogłaszane, spokojnie. Myślę, że PIS coś przywiezie Lubiczowi.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi rachunkowo-księgowe

Licencjonowane Biuro Rachunkowe Emilia Dryps: - uprawnienia Ministra Finansów, wieloletnie doświadczenie, - KPiR, ryczałt ewidencjonowany, -..


Reklama
 Reklama