9°C słabe opady deszczu

Powrót do średniowiecza w naszym powiecie. Zjawią się łucznicy i wikingowie

Powiat toruński, Powrót średniowiecza naszym powiecie Zjawią łucznicy wikingowie - zdjęcie, fotografia

Zbliża się widowiskowy festyn we wczesnośredniowiecznym grodzisku Steklinie Niedźwiedziu.

Impreza, która pozwoli gościom poczuć się jak w średniowieczu, odbędzie się już w piątek 15 czerwca. Główną atrakcją festynu będzie turniej łuczniczy, którego uczestnicy powalczą o złotą strzałę Kasztelana na Steklinie. Jakkolwiek będą to zawody, których głównym celem nie będzie walka o zwycięstwo. Chodzi raczej o dobrą zabawę, sprawdzenie umiejętności strzeleckich, spędzenie czasu na łonie natury oraz popularyzację łucznictwa tradycyjnego. Ważnym aspektem jest także dbałość o dziedzictwo kulturowe i edukację historyczną. Udział w zmaganiach weźmie młodzież w wieku od 12 do 16 lat.

Turniej łuczniczy nie będzie oczywiście jedyną atrakcją tego dnia. Każdy uczestnik festynu będzie mógł na kilka chwil zostać prawdziwym wikingiem. Będzie to możliwe poprzez udział w warsztatach budowania łodzi wikingów metodą dłubankową i warsztatach wiosłowania łodziami typu drakkar. Poza tym będzie można przenieść się w czasy skandynawskich wojowników i zobaczyć jak wyglądało ich codzienne życie. Wszystko uświetni rejs prawdziwą łodzią wikingów po Jeziorze Steklin.

Na tym jednak średniowieczne atrakcje się nie kończą. Organizatorzy bowiem przygotowali ich znacznie więcej. W programie festynu przewidziano także: gry i zabawy plebejskie, które polegać będą na wyścigach po skołowaniu, rzut worka do kosza wiklinowego, strącanie przedmiotów, wyścigi w workach, bieg na trzech nogach, przeciąganie liny, rzut podkową, bieg na nartach, trzymanie miecza. Poza tym będzie można zatańczyć belgijkę i nauczyć się wyplatania oraz udać się w podróż bryczką z grodziska do dworu w Steklinie.

Festyn dla młodzieży rozpocznie się o godzinie 10:00, a po pracy mogą dołączyć do nich dorośli i o 16:00 także sprawdzić swoją celność przed łuczniczą tarczą! Warto podkreślić, że będzie to kolejna widowiskowa i kultywująca tradycję regionu impreza współfinansowana ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

(Mateusz Srebniak)

fot. pixabay.com

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Powrót do średniowiecza w naszym powiecie. Zjawią się łucznicy i wikingowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się